عزم دانشگاه دررفع مشکلات جامعه/۴میلیون دانشجودر کشورتحصیل می کنند

رشت- معاون وزیر علوم با تاکید بر کیفی سازی آموزش در دانشگاه ها تاکید کرد: دانشگاه ها باید در مسیر رفع مشکلات جامعه حرکت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، در سومین روز از مهرماه، مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه گیلان با حضور معاون وزیر علوم، دانشجویان و استادان این دانشگاه برگزار شد.

مجتبی شریعتی نیاسری که ظهر دوشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه گیلان حضور پیدا کرد با بیان اینکه تعدد رشته ها در تنوع دانشگاه ها قابل قبول است اما نباید پراکندگی علمی به وجود آید اظهار کرد: تعدد مراکز آموزش عالی در کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و لازم است که این وضع سامان‌دهی شود.

وی با تاکید بر اینکه ضریب کیفی آموزش عالی باید افزایش پیدا کند افزود: هرچند تنوع در دانشگاه‌ها به دلیل تنوع و تعدد در رشته‌های دانشگاهی یک مزیت محسوب می شود اما پراکندگی نیروهای دانشگاهی مطابق با نرم های جهانی نیست.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین ارتقای سطح دانشگاه های علمی کاربردی و ارائه خدمات فنی به جامعه را یادآور شد و گفت: با وجود نیروهای جوان در کشور، جمهوری اسلامی ایران باید به ‌عنوان کانون آموزش‌های مهارتی در سطح دنیا ثبت شود.

وی خالی ماندن صندلی های دانشگاه ها را نشان دهنده تقویت و ارتقای کیفی دانشگاه ها دانست و افزود: تلاش دولت این بوده که از رشد بی رویه مراکز دانشگاهی بدون استاندارد که در گذشته رواج داشته، جلوگیری کند.

شریعتی نیاسری با اشاره به اینکه باید تبدیل دانش به نوآوری و تولید ثروت در راس فعالیت های دانشگاهی قرار گیرد تا نیازهای جامعه رفع شود ادامه داد: دانشگاه باید در مسیر رفع مشکلات جامعه حرکت کند و برای رسیدن به چنین سطحی از دانش نیازمند فعالیت های نیازمحور و پژوهش محور در دانشگاه ها هستیم.

وی افزود: در راستای رسیدن به چنین مهمی، بیش از ۸۰۰ رشته تحصیلی در دانشگاه بازنگری شده است که برخی از آن‌ها از ۳۰ سال پیش بدون بازنگری باقی مانده بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: استادان دانشگاه باید تلاش کنند تا دانشجویان آموخته‌های خود را در عرصه میدانی تجربه و نیازهای بازار را تامین کنند.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه دولت به تنهایی قادر به تامین زیرساخت های مراکز آموزش عالی در کشور نیست اظهار کرد: باید بتوان از ظرفیت خیرین در این حوزه بهره برد.

به گفته شریعتی نیاسری هم اکنون بیش از چهار میلیون دانشجو در سطح دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل هستند که وظیفه تدریس آن ها بر عهده بیش از ۸۰۰هزار عضو هیات علمی است.

 برنامه محوری در دستور کار دانشگاه گیلان 

رئیس دانشگاه گیلان نیز در مراسم آغاز سال تحصیلی  این دانشگاه با اشاره به اهمیت بین المللی شدن دانشگاه گیلان اظهار کرد: برای رسیدن به چنین هدف مهمی نیاز است که اعضای هیئت علمی دانشگاه گیلان همتی مضاعف از خود نشان دهند.

احمد رضی با بیان اینکه ایجاد ارتباط با مراکز علمی خارج از کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است افزود: حرکت دانشگاه در سال‌های اخیر در این حوزه مطلوب بوده اما باید این روند با سرعت بیشتری افزایش یابد.

وی به تجهیزات و امکانات و زیرساخت های دانشگاه گیلان نیز اشاره کرد و یادآور شد: حمایت خیران طی سال های اخیر از دانشگاه گیلان همواره پررنگ بوده و همین امر باعث شده که این دانشگاه با برخورداری از امکانات قابل قبول، جایگاهی مطلوب در رتبه های علمی بین المللی به خود اختصاص دهد.

رضی با تاکید بر عملکرد برنامه محور دانشگاه گیلان گفت: در این راستا، باید فرهنگ برنامه محور توسط هیئت ‌امنا و اعضای هیأت‌علمی دانشگاه در دستور کار قرار گیرد و اعضا با تدوین برنامه های پنج ساله در بخش آموزش، پژوهش و ارتباطات بین‌المللی به فعالیت بپردازند.

به گفته رئیس دانشگاه گیلان، شش هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

کد خبر 4097700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =