تقویت باورهای دینی از مؤثرترین راه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی است

سمنان- مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان، با اشاره به اینکه باورهای دینی یکی از مؤثرترین راه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی است، گفت: تبدیل آگاهی به ایمان راه مقابله با مواد مخدر در جامعه است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی شکری بعدازظهر دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با مواد مخدر استان سمنان، ضمن اشاره به کارکرد دین در مقابله با آسیب‌های اجتماعی و ضرورت باورهای دینی، بیان کرد: دین دو کار بزرگ می‌تواند درزمینهٔ آسیب‌های اجتماعی صورت دهد، نخست آگاهی دهی است یعنی کاری که پیامبر(ص) نیز انجام می‌داد که بالا بردن آگاهی مردم از دین محسوب می‌شود و در اشکال مختلف، ابزار مختلف و در زمان‌های مختلف دیده می‌شود.

وی کار ویژه دوم دین را اما تبدیل این آگاهی به ایمان دانست که دارای اهمیت فوق‌العاده قلمداد می‌شود و افزود: امروزه روحانیان می‌بایست بکوشند تا درزمینهٔ تبدیل این رفتار مردمی به ایمان درونی و سپس دوری از مواد مخدر موفق عمل کنند هرچند این امر، بسیار دشوار است و شاید آن را بتوان دشوارترین بخش تبلیغ دین دانست اما اگر می‌خواهیم جامعه‌ای خالی از مواد مخدر داشته باشیم باید به این منظر نگاه ویژه‌ای کنیم.

چیستی آسیب‌های اجتماعی یک پدیده جامعه‌شناختی

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان ضمن تأکید بر اینکه چیستی آسیب‌های اجتماعی یک پدیده جامعه‌شناختی است، بیان کرد: بسیاری معتقد هستند آسیب اجتماعی مفهوم جدیدی است که از علوم زیستی گرفته‌شده و مبتنی بر تشابهی است که دانشمندان بین آن و بیماری‌های اعضای بدن و آسیب‌های اجتماعی یا کج‌روی‌های رفتاری تشابه قائل شده است لذا واژه آسیب از دیدگاه پزشکی، به فرآیند ریشه‌یابی بیماری‌ها گفته می‌شود این فرآیند را می‌توان به مسائل اجتماعی نیز تشابه داد.

شکری بابیان اینکه برای آسیب اجتماعی دو تعریف وجود دارد، تأکید کرد: نخست آنکه آسیب اجتماعی به دسته‌ای ناهنجاری‌های رفتاری افراد یک جامعه چه به‌صورت فردی و یا جمعی اطلاق می‌شود که ریشه در بی‌نظمی‌ها و پدیده‌های اجتماعی دارد، این آسیب‌ها غالباً باعث رنجش روانی، جسمی و مادی اقشار خاص و اقشار آسیب‌پذیر جامعه می‌شود.

وی افزود: اما از سوی دیگر برای آسیب اجتماعی تعریف دیگری نیز قائل شده‌اند و آن این است که هر نوع عمل فردی یا جمعی که در راستای اصول اخلاقی و قواعد یا غیررسمی جامعه که محل فعالیت کنشگران قرار نمی‌گیرد اطلاق می‌شود و درنتیجه با منع قانونی و یا قبح اخلاقی و اجتماعی روبرو می‌شود.

انسان‌شناسی یکی از جنبه‌های آسیب‌های اجتماعی است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان در ادامه گفت: جنبه‌های آسیب‌های اجتماعی سه جنبه است نخست انسان‌شناسی که این امر بستگی به این دارد که بر چه معرفتی باید انسان را بشناسیم، برخی اوقات این جنبه‌ها در اومانیسم و جنبه آزادی مطلق انسان اطلاق می‌شود و گاهی خیر، نگاه مسیحیت جدید بر انسان حاکم است و در حالت سوم نیز معرفت بالله است که دین مبین اسلام آن را بیان می‌کند، لذا اگر بدانیم از کدام جنبه و زاویه می‌خواهیم به انسان نگاه کنیم، می‌توانیم بهتر در راستای رفع آسیب‌های اجتماعی تلاش کنیم.

شکری بیان کرد: جنبه دوم آسیب‌های اجتماعی، زاویه اجتماع است یعنی اگر آسیب‌های اجتماعی از جنبه جامعه نگاه نکنیم و به‌موقع به آن نپردازیم موجب افزایش جرم و جنایت می‌شود و این جنبه اجتماعی آسیب‌ها است و جنبه آخر، رویکرد سیاسی آسیب‌های اجتماعی است که اهمیت بسیار بالایی دارد.

وی درباره اهمیت مقابله با آسیب‌های اجتماعی، افزود: اگر به آسیب‌های اجتماعی توجه نشود، کشور به سمت عدم ثبات، استقلال و ازخودبیگانگی سوق پیدا می‌کند و پای کشورهای دیگر و دشمنان به کشور باز می‌شود.

معرفت‌شناسی راه‌حل برون‌رفت از آسیب‌های اجتماعی

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان همچنین ضمن بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی از سه جنبه به نظر می‌رسد، افزود: جنبه نخست یعنی معرفت‌شناسی و انسان‌شناسی بیشتر موردنیاز رفع سوءمصرف مواد مخدر در جامعه است، در کشور ما نوع حاکمیت، دینی است و بر اساس اینکه نوع حاکمیت دینی است، آسیب‌های اجتماعی دو جنبه دارد نخست اجتماعی و دیگر ارزشی، لذا آسیب اجتماعی در جامعه ما صرفاً یک رفتار محسوب نمی‌شود بلکه به هویت دینی جامعه، نمادهای دینی و عرف دینی نیز ضرر می‌رساند پس باید گفت آسیب‌های اجتماعی هم بعد اجتماعی دارند و هم بعد ارزشی که این بعد دوم، دارای اهمیت فراوانی است.

شکری تأکید کرد: در آسیب‌های اجتماعی ما با رفتار سروکار داریم یعنی رفتار به معنای همان چیزی که در قرآن کریم و روایات به‌عنوان عمل مطرح می‌شود که واژه عمل و مشتقات آن ۳۶۰بار در قرآن به‌کاررفته و بار ارزشی و منفی مسائل اجتماعی، دینی و فرهنگی را بیان می‌کند لذا باید دانست که اگر رفتار اجتماعی فرد به سمت اسلام گرایش پیدا کند، قطعاً در جامعه اسلامی مؤثر واقع می‌شود.

وی افزود: ایام محرم و مناسبت‌های دینی بهترین فرصت برای ترویج بعد معرفت‌شناختی دین در سایه مقابله با آسیب‌های اجتماعی مانند مواد مخدر است ما امروز اگر بتوانیم آگاهی مردم را به ایمان بدل کنیم که این امر همانا رسالت همه روحانیان است، به قطع می‌توانیم باعث ارتباط بیشتر معنوی بین دین و انسان‌ها شویم که این گام نخست مقابله با اعتیاد است لذا باید دانست که جوانان ما در سایه دین مبین اسلام مصون خواهند ماند.

کد خبر 4097727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =