اجرای طرح بیمه پایه موجب افزایش بیمه شدگان بخش کشاورزی می شود

سنندج-عضوهیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزی ایران بااشاره به اینکه۳۰درصدتولیدکنندگان بخش کشاورزی زیرپوشش بیمه هستند،گفت: طرح بیمه پایه موجب زیرپوشش قرارگرفتن تعداد بیشتری ازتولیدکنندگان می شود.

به گزارش خبرنگارمهر، تورج سعیدی امروز سه شنبه در جلسه ستاد بیمه کشاورزی استان در سنندج با اشاره به اینکه کردستان در عملکرد بیمه کشاورزی در شاخص های اصلی و عمده دارای رتبه های ممتازی در سطح کشور است، گفت: متاسفانه علی رغم اینکه صندوق بیمه کشاورزی ایران بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت دارد هنوز شناخت کامل و جامعی از بیمه کشاورزی در کشور ما وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه خلاء قانونی که در ارتباط با بیمه کشاورزی وجود داشت برطرف شده است، عنوان کرد: در گذشته مبلغ بیمه کشاورزی در قانون بودجه تعیین نشده بود که با پیگیری های مدیر صندوق ردیف بودجه در قانون برنامه ششم برای آن تعیین شد.

وی بیان کرد: در صندوق بیمه کشاورزی برای حمایت موثر از تولیدکنندگان مطالعات وسیع وطرح های مختلفی ارائه شده است.

این عضو هیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزی ایران به اجرای طرح بیمه پایه کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: براساس مطالعات انجام شده خسارت های صفر تا ۳۰ درصد در محصولات تحت پوشش بیمه با اعمال مدیریت توسط مزرعه دار جبران می شود.

سعیدی اضافه کرد: صندوق تصمیم گرفته که در محاسبات بیمه خطرات در لایه ریسک مذکور را لحاظ  و غرامتی هم بابت آن پرداخت نکند و بیشتر در بیمه پایه خسارت های ۷۰ درصد به بالا مدنظر قرار می گیرد.

وی ادامه داد: اگر عامل خطری در مزرعه تولیدی اعم از دام، طیور، باغ و زراعت حادث شود و این عامل خطر به نحوی باشد که برداشت محصول اقتصادی نباشد آنگاه رسالت ما حمایت از چنین مزرعه داری است.

وی مشخصات بیمه پایه را شامل گستردگی، خسارت شدید با تواتر کمتر از خسارت ها ذکر کرد و گفت: زمانی خسارتی مشمول پرداخت غرامت می شود که در گستردگی همگن وقوع خسارت توسط مدیرشهرستان، نماینده ستاد بیمه کشاورزی، مدیریت بحران استان تایید شده باشد.

این عضو هیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزی ایران با بیان اینکه بیمه پایه کشاورزی بیمه ای ارزان قیمت خواهد بود، بیان کرد: به عنوان نمونه به ازای بیمه هر راس دام سبک از دامداران ۷ هزار و ۵۰۰ ریال حق بیمه براساس این طرح دریافت می شود.

سعیدی با بیان اینکه د رحال حاضر ۳۰ درصداز تولیدکنندگان بخش کشاورزی تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند، عنوان کرد: ۷۰ درصد پتانسیل بیمه گری در کشور داریم که امیدواریم با طرح بیمه پایه این تعداد هم تحت پوشش قرار گیرند.

وی اظهارداشت: ایجاد بستر مناسب برای بیمه های فراگیر اجباری، امکان ورود افراد کم ریسک، ارزیابی شفاف تر در خسارت های کلی و امکان نظارت بهتر، ارائه بیمه های ارزان قیمت با تعهدات بالا، جبران خسارت های شدید و امکان حمایت های موثرتر از نتایجه طرح بیمه پایه است.

کد خبر 4098544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =