کاهش۴.۳ میلیاردمترمکعبی حجم روان‌آب‌ها/بیشترین کاهش؛دریاچه ارومیه

روان آب های کشور در سال آبی ۹۶-۹۵در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴به میزان ۷ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو؛ با شروع سال آبی جدید و بر اساس آخرین گزارش اعلام شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران مبنی بر حجم جریان سطحی در محل ۴۸ ایستگاه کشور در سال آبی ۹۶-۹۵ در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴ به میزان ۷ درصد کاهش داشته است.  مجموع روان آب‌های کشور در سال آبی ۹۵-۹۴ برابر ۵۹ میلیارد و ۱۰۷ میلیون متر مکعب بوده است که در سال آبی ۹۶-۹۵ با ۷ درصد کاهش به ۵۴ میلیارد و ۷۸۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

بنابراین گزارش، حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی ۹۶-۹۵ در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴ بالاترین میزان کاهش روان آب ها را داشته است. این حوضه در سال آبی گذشته ۳۸ درصد کاهش  را نسبت به سال آبی ماقبل که حدود ۴ میلیارد و ۹۵۶ میلیون مترمکعب بوده، تجربه کرد و در مجموع حدود ۳ میلیارد و ۸۵ میلیون متر مکعب جریان‌های سطحی در این حوضه ثبت شده است.

بر همین اساس در سال آبی ۹۶-۹۵ بعد از حوضه آبریز دریاچه ارومیه، حوضه قره قوم با ۲۸ درصد، خلیج فارس با ۹ درصد و دریای خزر با ۵ درصد کاهش حجم جریان های سطحی در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴ مواجه بودند.این در حالی است که حوضه های آبریز مرکزی و مرزی شرق در سال آبی گذشته در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴ به ترتیب ۱۸ و ۹ درصد افزایش حجم روان آب سطحی داشته اند. 

کد خبر 4103597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =