شکل گیری یک جریان سیال و کارساز در مناطق آزاد کشور

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی معتقد است: جریانی بسیار فعال، سیال و کارساز در مناطق آزاد کشور در حال شکل گیری است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مرتضی بانک در سفر به منطقه آزاد چابهار در نشست با مدیران این سازمان گفت: همان طور که دولت یازدهم اراده خود را در زمینه توسعه مناطق آزاد نشان داد، این دوره هم ثابت خواهد کرد که از اهمیت این مناطق غافل نیست.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: مناطق آزاد در جهت دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی حرکت می کنند هم چنین رسیدن به اقتصاد شکوفا و کارآمد در مناطق آزاد نیازمند تلاش، جدیت و اجرای دقیق برنامه ها منطبق با اهداف و قانون است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به ظرفیت های استراتژیک منطقه آزاد چابهار در اقتصاد کشور گفت: چابهار می‌تواند نقطه طلایی اقتصاد کشور باشد و اهداف تعیین‌شده را اجرا کند. چابهار باید از فرصت های ایجاد شده در اقتصاد بین المللی استفاده کند که اگر قدر فرصت ها را ندانیم دیگر قابل بازسازی نیست.

مرتضی بانک افزود: کشورهای چین، هند و پاکستان جهش های بسیار بلندی در اقتصادشان برداشته اند و چابهار می تواند از این جهش نهایت بهره را ببرد. چابهار یکی از نقاط بسیار مهم و استراتژیک کشور است. این منطقه در مسیری است که می تواند نقطه ارتباطی داخل و خارج از کشور باشد.

مشاور رئیس جمهور اظهار داشت: انتخاب این نقطه از کشور برای منطقه آزاد بسیار حائز اهمیت بوده و یک فکر بلند و ایده آل برای انتخاب این منطقه با اهداف توسعه اقتصادی کشور در نظر گرفته شده است. در واقع همجواری با همسایگان و دسترسی به دریای عمان و آبهای آزاد به منظور توسعه ارتباطات بین الملل حساسیت منطقه آزاد چابهار را چندین برابر کرده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد بر اهمیت توجه به ظرفیت های جوامع محلی در این مناطق تاکید کرد و گفت: در مناطق آزاد توجه به ظرفیت‌های محلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید به این مهم توجه شود.

وی هم چنین به روند جریان سرمایه گذاری در مناطق آزاد هم اشاره کرد و گفت: هنگام جذب سرمایه‌گذار در مناطق آزاد باید به این فکر کنیم که او چه برنامه‌ای برای مناطق ما دارد و حضورش چه منافعی را متوجه جوامع محلی و در مرحله بعد، همه اقتصاد کشور می‌کند.

بانک، «یکپارچگی در فعالیت ها» را لازمه موفقیت مناطق آزاد دانست و گفت: توجه داشته باشیم که نگاه توسعه ای در مناطق آزاد به معنی توجه به همه ابعاد فعالیت ها است و نباید از ابعاد مختلف غفلت کرد. ما باید پیکره واحدی را از مناطق آزاد به چشم جهانیان و مردم ارائه دهیم. اگر این اتفاق بیافتد نه تنها در زمینه جذب سرمایه گذار خارجی موفق خواهیم بود بلکه شاهد مراجعه گردشگران هم خواهیم بود. وقتی گردشگر ببیند امکانات حضور او فراهم است حتما به مناطق آزاد می آید.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: مناطق  آزاد باید سهم خود را از سرمایه گذاری خارجی بگیرند. در واقع این مناطق مهم ترین دروازه های جذب سرمایه خارجی هستند.

بانک، مفهوم قاچاق از مناطق آزاد با وجود نظارت ها و حضور گمرک در مبادی ورودی و خروجی این مناطق را بی معنی دانست و گفت: معرفی هرچه بهتر برنامه ها، اقدامات و فعالیت های مناطق آزاد به مردم و مسئولان و از همه مهم تر اعضاء شورایعالی مناطق آزاد، نمایندگان مجلس و قوه قضاییه باعث می شود تا نگاه ها به فلسفه وجودی مناطق آزاد تغییر یابد.

وی افزود: ما تمام تلاشمان را می کنیم که با جلسات متعددی که بین دستگاه ها برگزار می کنیم آنها را هر روز هماهنگ تر کنیم. همچنین یکپارچه سازی مدیریت منطقه و اصلاح قوانین می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند. باید در نظر داشت که دستگاه های مختلف باید مکمل عملکرد یکدیگر باشند نه اینکه مانع از انجام وظایف هم شوند.

کد خبر 4104092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =