رئیس میراث فرهنگی کاشان خبر داد

برگزاری نمایشگاه یافته‌های منطقه استرک و جوشقان کاشان در اصفهان

شناسهٔ خبر: 4104710 -
اصفهان – رئیس میراث فرهنگی کاشان از برگزاری نمایشگاهی از یافته‌های باستان شناسی منطقه استرک و جوشقان کاشان در موزه هنرهای تزئینی اصفهان خبر داد.

محسن جاوری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: پس از به پایان رسیدن فصل نخست گمانه‌زنی در محوطه باستانی جوشقان و استراک بقایای ۱۸ تدفین شامل چندین زن و مرد و ۶ کودک در این محوطه کشف شد که دو مورد از این اجساد دارای تدفین عادی بود و مابقی به شکل  تدفین مرده‌سوزی متعلق به عصر آهن دو یعنی ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ سال پیش بود.

وی با بیان اینکه شیوه این تدفین‌ها یک سنت خاص دوره آهن است که در ایران و خاورمیانه نیز ناشناخته مانده است، افزود: از این محوطه باستانی بقایای اندکی مانند ظروف سفالی، رشته مهره از جنس صدف و عقیق، فنجان‌های دسته دار، درپوش با نقش کنده هندسی، مهر سلیندری، کوزه‌های دسته دار و تغارهای بزرگ سفالی و غیره نیز کشف شده است.

رئیس میراث فرهنگی کاشان با اشاره به اینکه با همکاری مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل قرار است همایش و نمایشگاه یافته‌های باستان شناسی محوطه استرک برگزار شود، ابراز داشت: نمایشگاه یافته‌های باستان شناسی منطقه استرک و جوشقان تا ۱۷ مهرماه در محل موزه هنرهای تزیینی واقع در اصفهان خیابان استانداری از ساعت ۹  تا ۱۴ برگزار می شود.

گفتنی است  همایش یافته‌های منطقه استرک و جوشقان کاشان از سوی مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل روز پنجشنبه از ساعت ۱۷ در محل سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی واقع در خیابان باغ گلدسته برگزار خواهد شد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 9 =