نرخ مشارکت اقتصادی خراسان رضوی از میانگین کشور بالاتر است

مشهد- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده نرخ مشارکت اقتصادی خراسان رضوی از میانگین کشور بالاتر است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا جمشیدی ظهر شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی که در استانداری این استان برگزار شد اظهار کرد: ما ۷۰ برنامه استانی داریم که ۲۳۰ عملیات برای آن تعریف شده است. هم چنین اقتصاد مقاومتی و زیارت در برنامه های تدوین شده مورد توجه ویژه قرار گرفته اند.

وی افزود: از مجموع اعتبارات اختصاص یافته به استان ۵۷۲ میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای، ۳۱۹ میلیارد تومان حقوق و مزایا و ۲۵۳ میلیارد تومان سایر هزینه ها است.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی ادامه داد: پس از توزیع اعتبارات کمک های فنی و اعتباری خراسان رضوی سهمی ۴/۳ درصدی را شامل شد که برای توزیع مناسب این اعتبارات نیز سازمان برنامه و بودجه کشور آیین نامه ای را به همه استان ها ابلاغ کرد.

جمشیدی با بیان اینکه این اعتبارات برمبنای سهم ارزش افزوده بخش های مختلف توزیع شدند گفت: کشاورزی ۳۸ درصد، زیارت و گردشگری ۱۹ درصد و صنعت و معدن ۴۳ درصد را به خود اختصاص دادند.

وی تاکید کرد: کار گروه ها و کمیسیون های زیادی برای هماهنگی و تدوین برنامه ها ایجاد شدند که جمعا در سال گذشته کار گروه ها ۹ جلسه و کمیسیون ها ۱۷ جلسه جهت تدوین برنامه تشکیل داده اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با اشاره به پیش بینی های انجام شده افزود: پیش بینی می شود خراسان رضوی در پایان برنامه ششم  ۶ میلیون و ۷۰۹ هزار نفر جمعیت داشته باشد. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در سال ۹۵ حدود ۴۱/۲ درصد بود و تصور بر این است که این درصد در سال ۹۶ به ۴۲/۵۵ افزایش یابد هم چنین با اقدامات انجام شده پیش بینی می شود در پایان برنامه ششم رشدی بی نظیر را شاهد باشیم اگر چه امروز در خراسان رضوی نرخ مشارکت اقتصادی از میانگین کل کشور بالاتر است.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت اقتصادی و سیاسی متغیر جامعه ما اشتغال یک روند بی ثبات را پیگیری می کند اما تلاش کردیم در قالب برنامه هایی این روند را پیش بینی کنیم و انتظار ما این است که در سال های برنامه شاهد افزایش ۳۲۰ هزار نفری در تعداد عرضه شوندگان جدید به بازار کار باشیم.

جمشیدی با اشاره به اینکه از دیگر اهدافی که برای توسعه استان در نظر گرفته شده است کاهش نرخ بیکاری از ۱۳/۲ در امسال به ۷ درصد در چشم انداز ۶ ساله است گفت: برای این مهم در نظر داریم  رشد  بالایی را ایجاد و در سال های آینده روندی آرام را پیگیری کنیم و در نهایت ۴۳۳ هزار شغل ایجاد کنیم، اگر این روند را به درستی انجام دهیم در سال ۹۶ نرخ بیکاری به ۸/۴ درصد کاهش خواهد یافت.

کد خبر 4106840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =