باغستان قزوین بیمار است/ مسئولان به جای شعاردادن اقدام عملی کنند

قزوین- باغداران سنتی قزوین از مسئولان خواستند به جای شعار دادن و سخنرانی برای حل مشکلات تامین آب، راه دسترسی، امنیت و احیاء باغستان سنتی قزوین پس از ۱۶ سال اقدام عملی کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، باغداران پیشکسوت استان قزوین با شرکت در جلسه ستاد ساماندهی باغستان که در استانداری برگزار شد با انتقاد از عملکرد ضعیف برخی دستگاههای اجرایی خواستار حل مشکلات باغستان پس از ۱۶ سال جلسات مستمر شدند.

در این جلسه وهابیان از باغداران سنتی قزوین اظهارداشت: منظور از ایجاد راه دسترسی ساخت جاده نیست بلکه مسیری است که در آن تیلر و تراکتور بتواند عبور کند و ساخت اتاقک هم برای استفاده انباری و قرادادن وسایل کشاورزی است که برخی فکر می کنند باغدار می خواهد ویلا سازی کند.

این باغدار بیان کرد: باغی که آب و برق ندارد که محل اقامت نیست و برخی مدیران نگران هستند و اجازه ساخت ۲۰ متر اتاقک را هم نمی دهند و انتظار دارند باغدار در اجرای طرح ها همکاری کند.

شهرداری تنها سازمان حامی باغداران است

وی اظهارداشت: از مسئولان انتظار داریم به جای سخنرانی و شعار دادن در عمل دنبال حل مشکل باغداران باشند و مانند سازمان باغستان در تامین آب و از بین بردن علف هرز و تامین راه دسترسی همراه باغدار باشند.

ناصر عظیمی از باغداران باسابقه قزوین هم گفت: ۱۶ سال است که جلسات حل مشکلات باغستان در حال برگزاری است و هنوز مشکلات ما حل نشده است.

وی اظهارداشت: جان کلام حفظ باغستان سنتی قزوین «آب» است و در کنار آن برای ما هم ثبت جهانی باغستان مهم است بشرط آن که دغدغه های باغدار را رفع کنید.

عظیمی یادآورشد: باغداری برای بسیاری از ما مقرون به صرفه نیست و دیگر فرزندانمان علاقه ای به ادامه کار پدرانشان ندارند و باید کاری کنیم تا ارزش افزوده و سود باغداری منطقی شود.

باغستان بیمار است

اخوی زادگان دیگر باغدار قزوینی هم گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ جلسه در طول بیش از ۱۶ سال در مورد باغستان تشکیل شده و همه مسئولان از احیاء باغستان حرف می زنند اما فقط سازمان باغستان همراه باغداران بوده است که جای تقدیر دارد.

وی گفت: باغستان قزوین بیمار است و درختانش در حال خشک شدن است و سرما به ما آسیب زده و اگر مسئولان فقط نظاره گر باشند بزودی این میراث ارزشمند نابود خواهد شد.

اخوی زادگان اضافه کرد: بیش از ۵ سال است که باغستان ثبت ملی شده اما باغداران هیچ منفعتی از آن نبرده اند و انتظار داریم میراث فرهنگی نسبت به احیاء باغستان تلاش بیشتری کند.

وی اظهارداشت: موضوع باغستان با چهار استاندار مطرح شد اما به نتیجه نهایی نرسید ما منتظر ببینیم استاندار جدید برای باغداران چه خواهند کرد.

عباس باباییان از دیگر باغداران قزوین هم گفت: باغداران در خاکریز اول مشکلات هستند و اگر این میراث ارزشمند هنوز باقیمانده ناشی از تلاش باغداران است.

وی بیان کرد: قبلا مدیریت باغستان با «دخو» بوده و امروز هم باید نمایندگان باغداران در کنار مسئولان دولتی در تصمیم گیری شرکت کنند.

استاندار قزوین پس از شنیدن سخنان باغداران و مدیران دستگاههای اجرایی اعلام کرد پس از بازدید از باغستان و اشراف بیشتر بر موضوع تصمیم لازم را خواهد گرفت.

کد خبر 4107397

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =