صرفه جویی ۴۹ میلیون مترمکعبی در مصرف آب همدان طی سال جاری

همدان - سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان از صرفه‌جویی ۴۹ میلیون مترمکعبی آب همدان در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور ستوده پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون در مجموع ۴۹ میلیون و ۴۲۸ هزار مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شده است که این امر شامل محل‌های مختلف می‌شود.

وی افزود: امسال از محل انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان همدان هشت میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب صرفه‌جویی شده که بیشترین صرفه‌جویی به ترتیب مربوط به شهرستان‌های رزن ۴ میلیون و ۴۲۰ هزار مترمکعب، کبودرآهنگ یک میلیون و ۷۶۰ هزار مترمکعب و ملایر یک میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب است.

ستوده عنوان کرد: از محل نصب کنتور یک میلیون و ۳۸۰ هزار مترمکعب صرفه‌جویی شده است که بیشترین صرفه‌جویی در این بخش نیز به ترتیب مربوط به شهرستان‌های اسدآباد با ۶۸۰ هزار مترمکعب و ملایر با ۶۶۰ هزار مترمکعب بوده است.

وی با اشاره به اینکه صرفه‌جویی ناشی از اصلاح پروانه‌ها ۳۹ میلیون و ۱۴۳ هزار مترمکعب بوده است، تصریح کرد: بیشترین رقم صرفه‌جویی در این بخش مربوط به فامنین با ۹ میلیون و ۶۰۵ هزار مترمکعب‌ و سپس شهرستان بهار با ۹ میلیون و ۵۰۷ هزار مترمکعب است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان افزود: سال آبی گذشته ۳۷۸ میلی‌متر بارندگی در سطح استان همدان رخ داد که این رقم سال ۹۴، ۴۵۱ میلیمتر و در متوسط بلندمدت ۳۳۰ میلی‌متر بوده و امسال هنوز بارندگی درسطح استان همدان رخ نداده است.

ستوده با اعلام اینکه در حال حاضر ذخیره سدهای استان همدان به ۶۲ میلیون و ۸۲۰ هزار مترمکعب کاهش یافته است، عنوان کرد: در حال حاضر سد سرابی تویسرکان ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب، سد کلان ملایر ۳۸ میلیون مترمکعب و سد اکباتان همدان ۱۸ میلیون و ۱۲۰ هزار مترمکعب ذخیره آبی دارند.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه سد اکباتان سال آبی گذشته سرریز کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر میزان ورودی به سد صفر بوده و میزان خروجی ۱۱۶۰ لیتر در ثانیه است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر ورودی سد سرابی تویسرکان صفر است گفت: سد سرابی تویسرکان ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب ذخیره داشته و میزان خروجی از آن ۷۵ لیتر در ثانیه بوده  و پکیچ تصفیه‌خانه برای تامین بخشی از آب شهرستان تویسرکان در کنار این سد ایجاد شده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در ۲۰ سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است گفت: به طور متوسط سالانه ۶ میلیارد و ۳۸۸ میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سوی با ۶۷ درصد تبخیر در استان همدان روبه‌رو هستیم.

کد خبر 4110062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =