اهدای داوطلبانه جسد خیر نیکوکار به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی

پیکر یک خیر نیکوکار طبق وصیت قبلی و با موافقت همسر و فرزندان وی با هدف کمک به پیشرفت علم پزشکی و فرآیند یادگیری دانشجویان به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، پیکر مرحوم «کورس پرتوی دیلمی» طبق وصیت قبلی و با موافقت همسر و فرزندان وی و با تلاش دکتر سید علی ابطحی رئیس دانشگاه و دکتر شبنم موثقی آناتومیست و رئیس دانشکده پزشکی با هدف کمک به پیشرفت علم پزشکی و فرآیند یادگیری دانشجویان این حرفه مقدس به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تعلق یافت.

دکتر سید علی ابطحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی به همراه جمعی از مسئولان ارشد دانشگاه با حضور در منزل شادروان مهندس کورس پرتوی دیلمی ضمن همدردی با خانواده این خیر نیکوکار که از سالهای گذشته داوطلبانه و با انگیزه و عشق بسیار برای خدمت به همنوعان و کمک به پیشرفت علم پزشکی کالبد خود را با تصمیم قبلی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی قرار داده بود با اهداء لوح تقدیر به خانواده وی از این اقدام کم نظیر که حاصل تفکر و اندیشه ای فراتر از زمان و خداپسندانه است قدردانی کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی با تفسیر آیاتی از قرآن مجید در اهمیت علم پزشکی و جایگاه وقف در اسلام به عنوان باقیات الصالحات گفت : وقف جسد نورانی مرحوم پرتوی دیلمی به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی منشاء خیر و برکات و کمک موثری درپیشرفت و گسترش دروازه های آموزش و پژوهش به سوی حرفه مقدس پزشکی است. 

وی گفت: چه بسیار متخصصان و جراحان بزرگی که در این رهگذر و با فراگیری و آموزش بهتر موجب کاهش درد و آلام بیماران خواهند شد بنابراین حاصل این فکر بزرگ نه تنها در سرای فانی بلکه در جهان باقی نیز مایه ی تعالی روح و مراتب انسان واقف خواهد شد.

ابطحی افزود : در مقام یک پزشک باید بگویم شروع علم پزشکی در تمام دانشگاه های علوم پزشکی سالن تشریح است، دانشجوی پزشکی اولین چیزی که در سالن تشریح یاد می گیرد درس توحید و خداشناسی است، هنگامی که یک دانشجو پزشکی برای اولین بار و از نزدیک، با تشریح کالبد یک انسان خلق سیستم پیچیده و منظم بدن پی می برد و به نحوه کارکرد سلسله اعصاب و چگونگی کارکرد قلب و عروق و سایر اعضاء و جوارح انسانی آشنا می شود در مقابل قدرت و عظمت پروردگار سر تسلیم فرود می آورد.

وی با اشاره به مشکلات و کمبود جسد اظهار کرد: یکی از معضل های جدی دانشگاه های علوم پزشکی در سطح کشور کمبود شدید جسد برای سالن تشریح در راستای آموزش دانشجویان رشته پزشکی است و از این لحاظ اقدام خیر خواهانه زنده یاد مهندس کورس پرتوی دیلمی که با رضایت قلبی و با اراده شخصی و طی تشریفات قانونی صورت گرفته است بسیار ارزشمند و حاکی از آگاهی و بینش عمیق و آینده نگری ایشان است.

دکتر عامری استاد دانشکده بهداشت و گروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی نیز با بیان اینکه نیکوکاری نتیجه ایمان است تصریح کرد : در قرآن آیات بسیاری داریم که ما را به امرخیر تشویق می کند و قطعا اقدام این خیر نیکوکار که جسد خود را با میل قلبی برای پیشرفت علم پزشکی و آموزش دانشجویان به دانشگاه اهداء کرده است مصداق کامل یک عمل خیر و سمبل نیکوکاری است که در نهایت راه بهشت را برای خود هموار کرده اند.

وی افزود : خط فکری و پایه گذاری فرهنگ اهداء جسد به دانشگاه های علوم پزشکی که توسط مرحوم مهندس پرتوی دیلمی صورت گرفته است حرکت خلاقانه و شایسته ای است که بایستی در جهت ترویج این خط فکری در سطح جامعه اقدامات موثری از طرق مختلف و رسانه ها انجام شود .

«وهرز پرتوی» پسر زنده یاد مهندس پرتوی گفت: پدرم ۱۱ مهرماه سال ۹۶ همزمان با ایام سوگواری سالار شهیدان حسین (ع ) و شهادت حضرت سجاد به رحمت ایزدی پیوست و تقارن این رویداد های معنوی، بیانگر نیت خالصانه واراده ای است که پدرم از سی سال پیش تا لحظات آخر حیات بدون کوچکترین تردیدی نسبت به تصمیم خود داشت و همگی ما خوشحالیم که او به آرزوی دیرینه خود رسید .

وی درباره انگیزه مرحوم در رابطه با وقف جسد به دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت: تربیت و سنت خانوادگی انگیزه وی بوده است. پدر بزرگ نیز از افراد خیر و نیکوکار و از خانواده ای فرهنگی و با ایمان و متعهد بودند که کمک به ارتقاء آموزش را در قالب دستگیری از دانش آموزان محروم و مدرسه سازی با هزینه شخصی را از فرایض واجب دینی و مذهبی و درمسیر بالا بردن سطح اگاهی و بهداشت و سلامت جامعه می جست.

کد خبر 4111219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =