کاهش یک‌میلیون هکتاری تالاب‌های کشور/منابع طبیعی نیازمندوزارتخانه

کرج - رئیس سازمان جنگل‌های کشور از کاهش یک‌میلیون هکتاری تالاب‌های کشور خبر داد که به کانون‌های تولید ریزگرد تبدیل‌شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، خداکرم جلالی در همایش ملی بررسی ساختار تشکیلاتی مدیریت منابع طبیعی و محیط‌زیست ایران که صبح یکشنبه در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در کرج برگزار شد، اظهار کرد: این انجمن‌ها منشأ آثار مثبتی در کشور بوده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه این جلسات می‌تواند در راستای پروش موضوعات و غنی‌سازی مسائل مربوطه تأثیرگذار باشد، افزود: این سؤال مطرح می‌شود که اگر دنبال محیط‌زیست مطلوب هستیم تنها تشکیلات می‌تواند ما را به این هدف برساند؟

جلالی با اشاره به اینکه در نظام برنامه‌ریزی ساختار تشکیلاتی از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: پرهیز از بخشی نگری از اهمیت بالایی برخوردار است، مسئله منابع طبیعی و محیط‌زیست مسئله مستقلی نیست.

رئیس سازمان جنگل‌ها با تأکید بر اینکه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور مسئولانه معضلات محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور را مطرح کرد، گفت: درزمینهٔ آب با بحران جدی روبه‌رو هستیم.

وی با اشاره به اینکه ایجاد تحول در سیاست‌گذاری سرزمین در بخش‌های یادشده الزامی است، ادامه داد: با پایش های ماهواره‌ای  از سال ۸۰ تا انتهای سال ۹۵ تالاب‌های کشور حدود یک‌میلیون هکتار کاهش‌یافته و به کانون‌های تولید ریز گرد و گرد و غبار تبدیل‌شده است.

۱۱ هکتار باغات سمیرم خشک‌شده است

جلالی در ادامه بابیان اینکه باید فراتر از تشکیلات محیط‌زیست و منابع طبیعی به مشکلات این حوزه نگاه کرد، افزود: باید به مجموعه این پیکر پرداخت، هدف موردنظر از تشکیلات باید موردتوجه قرار گیرد.

رئیس سازمان جنگل‌های کشور با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت مشارکت مردمی در حفاظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی، خاطرنشان کرد: مرکز مطالعات استراتژیک در کشورها تشکیل‌شده تا این مشکلات برطرف شود که جای این مهم در کشور خالی است، گرچه چنین مرکزی در کشور وجود دارد اما هدف از تشکیل این امر تحقق نیفتاده است.

جلالی با تأکید بر اینکه مسئله محیط‌زیست از سطح ملی فراتر رفته و به مسئله جهانی تبدیل‌شده است، اظهار کرد: طبق اظهارات مردم محلی، ۱۱ هکتار باغات سمیرم خشک‌شده است.

وی  با تأکید بر لزوم بررسی نیاز جامعه، گفت: تغییر اقلیم، گرمایش زمین، کمبود آب و کاهش نزولات آبی ازجمله مواردی است که جهان امروزی با آن مواجه است.

وی با اشاره به اینکه مسئله محیط‌زیست از اهمیت بالایی برخوردار است، نیاز امروز جامعه بیش از گذشته در این بخش است، تصریح کرد: سه عنصر حیاتی آب، خاک و هوا با مشکل مواجه است چراکه از خطوط قرمز در سه بخش یادشده عبور کرده‌ایم.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی میلیاردها تومان و دلار خرج آب‌های سطحی کشور شده است

وی بااینکه برخی از مسائل حوزه منابع طبیعی در بخش مجلس و دولت ضمانت اجرایی کمتری را به خود اختصاص داده است، گفت: مسئله نظارت در برنامه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

جلالی با اشاره به وجود ۹۶۰ هزار خانواده دامدار در کشور، گفت: تحقق اصل ۵۰ قانون اساسی ازجمله وظایف مهم و در دستور کار به شمار می‌آید.

رئیس سازمان جنگل‌ها بابیان اینکه درزمینهٔ اعلام و نظارت بر شاخص‌ها نیازمند جایگاه مقتدرانه، قوی و با نیرو انسانی مناسب هستیم، ادامه داد: به‌طور مثال در خصوص بهره‌برداری از عرصه‌های مرتعی باید تذکرات لازم ارائه شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: جا دارد منابع طبیعی به یک وزارت خانه تبدیل شود تا در بخش محیط‌زیست فعال‌تر و کارآمدتر از قبل اقدامات لازم را انجام دهد.

جلالی با اعلام اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی میلیاردها تومان و دلار خرج آب‌های سطحی کشور شده است، ادامه داد: کمتر از نیم درصد از این اعتبار صرف سفره‌های آبی زیرزمینی شده است.

وی با تأکید بر اینکه۸۲ درصد نیاز آبی استان فارس توسط سفره‌های زیرزمینی تأمین می‌شود، گفت: باید رویکرد آب در راستای توجه به سفرهای زیرزمینی و تعادل بخشی این حوزه باشد.

از مجموع ۱۲۰ میلیون وام موجود در کشور ۷۰ میلیون دام به مرتع وابسته هستند، باید ۳۰ درصد از وام سبک کشور کاهش پیدا کند

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه کشور حداقل باید سالی سه میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور انجام گیرد؛ اگر با روش سالی یک‌میلیون هکتار پیش رویم به ۱۰۰ سال زمان نیاز است لذا بایستی اولویت‌ها در این بخش مشخص شود.

وی گفت: حدود ۷ میلیون هکتار از اراضی کشور شیب‌دار است، اغلب کشاورزان در جهت شیب زمین اقدام به شخم زدن می‌کنند، اگر این اراضی به درختکاری تبدیل شود فرسایش خاک کاهش می‌یابد، بایستی یک‌میلیون هکتار از این اراضی به باغ تبدیل شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: از مجموع ۱۲۰ میلیون وام موجود در کشور ۷۰ میلیون دام به مرتع وابسته هستند، باید ۳۰ درصد از وام سبک کشور کاهش پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه در خصوص توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال برای دوره محدود باید توسط مجلس و دولت مصوب و اعلام شود، گفت: این مهم به‌منظور قطع کردن پای دانشکده‌های منابع طبیعی نیست.

کد خبر 4114341

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =