رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد:

راهکار حفظ جمعیت روستاها توسعه و ایجاد اشتغال پایدار است

شناسهٔ خبر: 4116802 -
یزد-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد با اشاره به ابلاغ قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری گفت: راهکار حفظ جمعیت روستاها توسعه و ایجاد اشتغال پایدار است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا نصیری زاده پیش از ظهر امروز در نشست هماهنگی حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری اظهار داشت: دولت یازدهم موفق شد تورم را تک رقمی کند اما در ارتباط با رکود و بیکاری همچنان مشکل به قوت خود باقی است.

وی با بیان اینکه دولت برای رفع مشکل ۱۲ درصد بیکاری در تلاش است، ادامه داد: هدف دولت این است که با اجرای برنامه ها بتواند رفع مشکل بیکاری و رکود را محقق کند در حالی که تعادل اقتصادی نیز داشته باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد با تاکید بر اینکه در ادبیات اقتصادی برای رسیدن به تعادل باید از سیاست های پولی و مالی استفاده شود، اضافه کرد: دولت بحث حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری را مطرح کرده تا بر اساس آن از خروج روستایی ها و خالی شدن روستاها نیز جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه ضریب شهرنشینی به ۸۵ درصد رسیده است، افزود: این رقم پیش از انقلاب ۶۵ درصد بوده و امروز ۱۵ درصد از جمعیت استان در روستاها ساکن هستند.

نصیری زاده عنوان کرد: سیاست هایی که از ابتدا اجرایی شده نتوانسته جمعیت روستا ها را حفظ کند لذا دولت سعی دارد اشتغال پایدار روستایی ایجاد کند که بر اساس اعتبارات صندوق توسعه ملی تخصیص خواهد یافت.

وی با بیان اینکه نیمی از منابع مالی مورد نیاز به میزان پنج هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد، ادامه داد: این رقم به صورت قرض الحسنه است اما سهم بانک ها به نرخ ۱۸ درصد محاسبه خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد تصریح کرد: آورده بانک ها نیز معادل این میزان با نرخ سود ۱۸ درصد است و متوسط نرخ سود در ۱۰ میلیارد تومان می شود ۹ درصد که سه درصد را استان از سهم کمک های فنی اعتباری به صورت یارانه پرداخت خواهد کرد.

وی بیان داشت: هدف این است به سمت طرح هایی در روستاها برویم که منجر به اشتغال پایدار می شود و مانند قبل نباشد که بانک ها درگیر پرداخت تسهیلات شوند و اشتغالی نداشته باشند.

نصیری زاده با تاکید بر اینکه نگاه ها باید برای اشتغالزایی تغییر کند نه اینکه فقط پول و تسهیلات پرداخت کنیم، گفت: باید کار علمی و عملی باشد و تا از سوی مراجع ذیصلاح تایید نشود، تسهیلاتی پرداخت نخواهد شد.

وی اضافه کرد: باید پیگیر ایجاد صنایع و خدماتی باشیم که منجر به ایجاد اشتغال شود نه اینکه دشواری های بعدی را به وجود بیاورد لذا انتظار است طرح ها را با قابلیت اجرا تعریف کنید که منجر به توسعه روستاها و حفظ جمعیت در روستاها شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 7 =