محمدحسين رياحي

یزد- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد گفت: اجرای طرح روستا تعاون در راستای ایجاد اشتغال هدفمند و پایدار روستاییان انجام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین ریاحی پیش از ظهر امروز در نشست هماهنگی حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری استان یزد اظهار داشت: اجرای طرح روستا تعاون در راستای حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و توجه به تولید و اشتغال مناطق روستایی تاثیر بالایی دارد.

وی ادامه داد: در خصوص توسعه روستاها وقتی روستا را با ظرفیت منابع آبی بررسی کنیم، می بینیم چندان روستاهای توانمندی نداریم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد بیان داشت: ۴۰۰ روستا در استان یزد وجود دارد که ۸۰ درصد آنها در جوار شهر ها قرار دارند و باید برنامه ریزی فراگیری برای توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در آنها داشته باشیم.

وی تاکید کرد: باید طرحی با عنوان روستا تعاون داشته باشیم تا بر مبنای توسعه و بر اساس مزیت سنجی، روستاها فعالیت اقتصادی داشته باشند.

ریاحی با تاکید بر اینکه روستاهای یزد به شدت با کمبود آب مواجه هستند، اظهار داشت: بر این اساس مباحث دامپروری و کشاورزی با روش های سنتی و نیمه مدرن جوابگوی اشتغال نخواهد بود و اگر روستائیان نیز تسهیلاتی در این زمینه بگیرند، دچار مشکل می شوند.

وی با اشاره به اینکه لازم است تا نگاه دیگری را برای روستا و اشتغال روستایی تعریف کنیم، گفت: بهتر است مزیت های دیگری را دریابیم چون روستاهای ما نه آب دارد و نه زمین ارزشمندی و اهالی چون نمی توانند فعالیت اقتصادی داشته باشند، روستاها خالی شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد با اشاره به اینکه برخی روستا ها دارای ویژگی های خاص و شاخصی هستند، تصریح کرد: برخی طرح ها نقش موثری در توسعه و توانمندسازی تعاونی‌های روستایی، رونق اقتصادی، مشارکت سازمان‌یافته و کارآفرینی اقتصادی روستاییان در قالب مشارکت گروهی دارد که باید مورد توجه باشد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی روستاها اظهار داشت: فعالیت های توسعه ای روستا باید بر مبنای بهره گیری از استعدادها و ظرفیت های موجود روستا و یا عضویت ساکنان روستایی دنبال شود.

کد خبر 4116894

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =