رئیس دپارتمان زیرساخت دانشگاه ملبورن:

۴۵ درصد مشاغل امروز در دهه آینده هوشمند می شوند

شناسهٔ خبر: 4117066 -
گرگان- رئیس دپارتمان زیرساخت دانشگاه ملبورن گفت: ۴۵ درصد مشاغل امروز در دهه آینده هوشمند می شوند و نیازی به انسان برای اجرای آن ها نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس رجبی فرد، عصر سه شنبه در همایش «شهرهای هوشمند و بستر اطلاعات مکانی سه بعدی» که در سالن اجتماعات شهید مطهری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد، اظهار کرد: در هوشمندسازی، آخرین تحولات و نوآوری های پایه اطلاعات مکانی برای شهرهای هوشمند، توانمندسازی جامعه و دولت با این نوع اطلاعات و ضرورت داشتنِ بستر، شهروند و مهندس دیجیتال از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود.

وی افزود: همچنین هدف ما ایجاد یک همکاری مشترک با گرگان است که لازمه آن قرار دادن یک محیط بهینه برای آن است.

رجبی فرد تصریح کرد: شهرهای هوشمند و فناوری های نوین در علوم مختلف، صرفاً یک مسأله فنی نیستد، بلکه اجتماعی– فنی و اقتصادی – فنی است و شهروند در این فضا باید دیده شود.

استاد تمام و رئیس دپارتمان زیرساخت دانشگاه ملبورن گفت: ۶۵ درصد بچه های مدرسه های ابتدایی ما،  در شغل هایی قرار خواهند گرفت که هنوز ابداع نشده است.

وی افزود: بنابراین باید طراحی ساخت و ساز و برنامه ریزی شهر و زیرساخت های آن، طوری  آماده شوند که شهروندان آتی بتوانند از آن استفاده کنند، آن ها انتظارات متفاوتی نسبت به انتظارت امروزه شهروندان دارند.

رجبی فرد با بیان این که ۴۵ درصد مشاغل امروز بین یک یا دو دهه آینده هوشمند می شوند و به نیروی انسانی برای انجام آن نیاز نیست، تصریح کرد: خدماتی که در شهرهای هوشمند ارائه می شود، زمینه اشتغال زایی را فراهم می کند.

وی با بیان این که بسیاری از شغل ها امروزه بین ۲ تا ۵ سال عمر مفید دارند و تغییرات اساسی در آن ها لحاظ می شود، افزود: مشکل ما در ایران در زمینه هوشمندسازی این است که سیستم های ما متصل نیستند، یعنی اطلاعات ایجاد شده اما فضایی که بتوان از آن استفاده کرد وجود ندارد.

رجبی فرد تأکید کرد: برای داشتن دولت الکترونیک کارآمد باید زیرساخت های آن که شامل اطلاعات خوب، سیاست گذاری های مناسب، مدیریت زمین و غیره فراهم شود.

مشاور عالی مدیرعامل شرکت پست در GNAF بیان کرد: شهر موجود زنده ای است که اجزای آن باید از دوبعدی به سمت سه بعدی حرکت کنند، ماندن در اجزای دوبعدی برنامه ریزی های ما را محدود می کند.

هوشمندسازی در نقطه ای از گرگان اجرا شود

رئیس دپارتمان زیرساخت دانشگاه ملبورن اظهار کرد: مشکلات در همه شهرها وجود دارد و فقط مختص به یک شهر نیست، باید از ظرفیت ادارات استفاده کرد، چالش ها و راهکارهای اجرایی هوشمندسازی را در نظر گرفته و کار ترکیبی صورت گیرد زیرا تعامل بلوغ فکری ایجاد می کند.

وی افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان برای شهر گرگان یک نقطه ای که در آن چالش وجود داشته باشد، با همکاری شهرداری انتخاب کند، منطقه باید تلفیقی از سازه های جدید و قدیمی باشد.

رجبی فرد تصریح کرد: برای هوشمندسازی گرگان کمیته مشترک با سایر دستگاه ها تشکیل شود، زیرساخت های داده های سه بعدی در آن نقطه نظر گرفته شده و از بخش آکادمیک نیز استفاده شود، چالش ها استخراج شده و بسترسازی دیتا انجام شود تا هوشمندسازی انجام گیرد.

وی گفت: این اطلاعات راهبردهای اصلی ما را در تصمیم گیری مسائل اجرایی و نشان دادن خط و مشی کمک خواهد کرد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 8 =