نمایشگاه عکس در ایتالیا

عکس‌های جاسم غضبان پور از جاذبه های گردشگری و فرهنگ مردم جنوب ایران با حضور مجید ملانوروزی مدیرکل اداره امور هنرهای تجسمی در شهر سانتا سورینا ایتالیا به نمایش درآمد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به منظور گفتگو و تعامل فرهنگی، هنری جنوب ایران (استان خوزستان) با جنوب کشور ایتالیا، نمایشگاهی از آثار هنری و صنایع دستی استان خوزستان در شهر سانتا سورینا در جنوب کشور ایتالیا برگزار شده است که در کنار آن نمایشگاه عکس های جاسم غضبان پور از زیبایی های طبیعی، جاذبه های گردشگری، صنایع دستی، آثار تاریخی، مردم شناسی و آداب و رسوم مردم استان خوزستان و منطقه آزاد اروند و آثار صنایع دستی این استان در شهر سانتا سورینا نیز به نمایش درآمده است.

همچنین به این مناسبت پرچم جمهوری اسلامی ایران به سالن پرچم موزه باستان شناسی قلعه کارافا در شهر سانتا سورینا اهدا و در کنار پرچم های دیگر کشورها برافراشته شد.

این نمایشگاه با حضور سالواتوره جوردانو شهردار سانتا سورینا، برونو کورتزه مسئول فرهنگ و هنر این شهر و مجید ملانوروزی مدیرکل اداره امور هنرهای تجسمی، عبدالرحیم سیاهکارزاده رییس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و با حضور شهروندان سانتا سورینا برگزار شد و هنرمندان موسیقی این شهر قطعاتی از موسیقی کلاسیک و سنتی منطقه کالابریا را اجرا کردند.

این نمایشگاه پس از شهر سانتا سورینا در شهر کورته نیز برگزار می شود و پس از آن قرار است این آثار به صورت دایمی در قلعه کارافا به نمایش گذاشته شود. برگزاری ورک شاپ با حضور هنرمندان ایران و ایتالیا از برنامه های آینده این همکاری مشترک است.

این برنامه با همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، سازمان منطقه آزاد اروند، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان، شهرداری سانتا سورینا و سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا برگزار شده است.

مجید ملانوروزی در این برنامه گفت: تعامل فرهنگی و هنری با توجه به مشخصه های بومی و فرهنگی هر منطقه نقش موثری در گفتگوی جوامع و مردم کشورها دارد و در این برنامه نیز ویژگی های جنوب ایران که علیرغم شباهت ها از تنوع نیز برخوردار است معرفی و نمایش داده و ارتباطی بین جنوب ایران و جنوب ایتالیا برقرار می شود.

وی ادامه داد: در جهان معاصر مشخصه ها و داشته های بومی مورد توجه قرار می گیرد که می توان این مشخصه ها را با زبان و بیان هنری ارایه کرد.

مدیر کل اداره امور هنرهای تجسمی بیان کرد: امیدوارم این فعالیت ها و برنامه ها تداوم و توسعه پیدا کند و فرهنگ و هنر بیش از گذشته بستر ارتباط، تعامل و گفتگوی مردم جهان را فراهم کند.

عبدالرحیم سیاهکارزاده نیز درباره این برنامه گفت: این برنامه فقط محدود به یک نمایشگاه نیست و به صورت یک فرایند بلند مدت تعامل و گفتگوی فرهنگی، هنری جنوب ایران و جنوب ایتالیا را دنبال می کند. معرفی ظرفیت های فرهنگی، جاذبه های تاریخی و فرهنگی استان خوزستان و نمایش آثار هنرمندان ایران به منظور تعامل هنرمندان ایران و ایتالیا از اهداف این برنامه است و از سوی دیگر ایجاد و تقویت ارتباط جنوب ایران و ایتالیا که از نظر مشخصه های جغرافیایی و تاریخی اشتراکاتی هم دارند مورد توجه است.

وی بیان کرد: خسرو نشان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان از این برنامه بسیار حمایت کرده است، سیلوانو کاوارتا هماهنگ کننده و برنامه ریز از ایتالیا نیز حامی این برنامه است و ثریا بهزادی و سنتو کاردمونه برای هماهنگی و اجرای برنامه با ما همکاری کردند. همچنین هنرمندانی چون جاسم غضبان پور عکاس، میترا کاویان هنرمند نقاش و ویدا زرکشانی اصفهانی پژوهشگر در این برنامه ما را همراهی کردند.

رییس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر در پایان گفت: در این برنامه یک رویکرد مستمر و طولانی مدت برای تعامل و ارتباط در نظر گرفته شده است که بر این اساس ورک شاپ و برنامه هایی با حضور هنرمندان ایران در جنوب ایتالیا برگزار خواهد شد.

کد خبر 4118058

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =