کاهش افت وریزش محصول درکمباین های برداشت غلات مطالبه کشاورزان است

سنندج- رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یکی از مطالبات به حق کشاورزان را کاهش افت و ریزش محصول در کمباین های برداشت غلات ذکر کرد وگفت: متاسفانه کمباین های تولید داخل ۶ تا ۷ درصد افت دارند.

به گزارش خبرنگارمهر، کریم ذوالفقاری امروز پنج شنبه در جلسه کمیته فنی گندم استان کردستان که با حضور مشاوروزیرجهادکشاورزی و مجری طرح گندم کشور تشکیل شد، گفت: در سال زراعی ۹۵-۹۶ دراستان ۶۲۰ هزار تن گندم تولید شد علی‌رغم اینکه با توجه به شرایط نامناسب اقلیمی دراین سال پیش‌بینی تولید ۳۵۰ هزار تن شده بود.

وی اظهارداشت: در سال زراعی ذکر شده بجای ۳ هزار تن کود سرک ۲۱ هزار تن دراستان مصرف شد و همین یکی از دلایل افزایش تولید نسبت به میزان پیش‌بینی شده بود.

وی با اشاره به اینکه در کشاورزی دیم پارامترهای تاثیرگذار در تولید کمتر در اختیار کشاورز است، بیان کرد: یکی از پارامترهای تاثیرگذار در تولید بذر است که امسال ۹.۵ هکتار هزار خوشه دراستان کشت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: بخش کمی از اراضی کشاورزی استان در حدود ۳۵ هزارهکتار به کشت گندم آبی و بیش از ۵۰۰ هزار هکتار به کشت گندم دیم اختصاص دارد.

ذوالفقاری با بیان اینکه شرایط اقلیمی بیشترین تأثیر را برروی میزان تولید گندم ما دراستان دارد، اضافه کرد: تنها راه حاکم شدن بر تغییرات اقلیمی استفاده از کشاورزی حفاظتی است که در برخی مناطق استان هم چون شهرستان دیواندره نزدیک به یک دهه است از این شیوه استفاده می‌کنند و نتیجه هم گرفتند.

وی بیان کرد: در برخی اراضی دیم استان که کشاورزی حفاظتی در آن اجرا شده، با وجود اینکه تاکنون دراستان بارندگی نداشتیم، ولی گندم سبز شده است.

وی با اشاره به اینکه کیفیت ماشین آلات کشاورزی تولید شده در بخش صنعت کشورما مناسب نیست، گفت: کشاورزان ما بیشترین مصرف کننده تولیدات داخلی به ویژه در بخش صنعت هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه قیمت هر دستگاه کمباین بالغ بر ۱۶۰ میلیون تومان است، عنوان کرد: متأسفانه این دستگاه برداشت غلات ۶، ۷ درصد افت و ریزش محصول را دارد و مطالبه جدی کشاورزان ما برطرف کردن این نقص است.

ذوالفقاری بیان کرد: سال گذشته تا به امروز ۶ میلیارد تومان و امسال تاکنون ۱۲ میلیارد تومان از اعتبارات بخش مکانیزاسیون را دراستان جذب کردیم.

کد خبر 4118975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =