«گالیله» ادای دین به حمید سمندریان است/ تلفیق تئاتر اپیک با زندگی

کارگردان نمایش «گالیله» که این روزها در تماشاخانه ایرانشهر اجرا می شود، معتقد است که این اثر ادای دینی است به حمید سمندریان که علاقه بسیاری به اجرای نمایشنامه «گالیله» داشت.

علی پویان درباره دلایل اجرای نمایش «گالیله» نوشته برتولت برشت، به خبرنگار مهر گفت: وقتی مُهر استاد سمندریان روی کاری زده می شود حتی اگر آن کار اجرا هم نشده باشد، باز کمتر کسی می تواند کنار آن مهر قرار بگیرد و قصد اجرای آن اثر را داشته باشد. اقرار می کنم که اجرای نمایش «گالیله» ادای دینی است به نگاه و مسیر استاد حمید سمندریان و این اقرار پر بیراه نیست چون به آن عمل کردم.

وی یادآور شد: من در ۳ دوره شاگرد استاد سمندریان بودم و ۶ ماه نیز در تمرین های نمایش «گالیله» به کارگردانی وی حضور داشتم ولی کار هیچ‌گاه به ثمر ننشست و نمایش «گالیله» با کارگردانی حمید سمندریان به صحنه نرفت. من پیش از این قصد داشتم نمایش «کوریولانوس» را به صحنه ببرم ولی به این نتیجه رسیدم که باید ادای دینی به استاد داشته باشم.

این مدرس و کارگردان با سابقه تئاتر اظهار کرد: استاد سمندریان نمی خواست در اجرای نمایش «گالیله» بیگانه سازی کند و همیشه می گفت باید کاری کنیم که مردم با تماشای این اثر باورمان کنند یعنی بیگانه سازی را با رئالیسم زندگی ممزوج کنیم. از این رو من بیگانه سازی را در نور و میزانسن خاصی قرار ندادم بلکه تئاتر اپیک را در جریان واقعیت گرایی زندگی گنجاندم که این کار یکی از آموخته های من از استاد حمید سمندریان بود.

پویان با بیان اینکه فکر می کند در ادعای خود مبنی بر ادامه دادن نگاه سمندریان موفق شده است، درباره تأثیرپذیری خود از میزانسن و ایده های اجرایی حمید سمندریان در زمان تمرین نمایش «گالیله» توضیح داد: من نگاه کلی استاد سمندریان را در اجرای خود حفظ کردم ولی در میزانسن و اجرای آن از آموخته های خود استفاده کردم.

کارگردان نمایش «گالیله» در پایان تأکید کرد: از بازخورد مخاطب خیلی راضی هستم. یکی از آموخته های من از استاد سمندریان این بود که برای برشت مهم نیست سالن تئاتر مملو از تماشاگران باشد و در پایان بایستند و تشویق کنند بلکه اندیشه و فکری که با آن از سالن خارجی می شوند، مهم است.

نمایش «گالیله» به کارگردانی علی پویان ساعت ۱۸ در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر اجرا می شود.

کد خبر 4119507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =