در دیدار استاندار آذربایجان شرقی با هیئت مدیره خانه مطبوعات استان عنوان شد؛

رسانه ها در تبریز۲۰۱۸دخیل باشند/ضرورت استفاده از شبکه های اجتماعی

شناسهٔ خبر: 4121095 -
تبریز - استاندار آذربایجان شرقی گفت: رسانه ها باید در تبریز۲۰۱۸ دخیل باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید خدابخش شامگاه شنبه در دیدار و گفتگو با هیئت مدیره خانه مطبوعات استان ضمن تشکر و قدردانی از اعضای هیئت مدیره این خانه و بیان اینکه حمایت از رسانه به صورت عام، فارغ از بحث های قطب بندی است، اظهار داشت: ما به رسانه ها و نقدهای کارساز در عملکردها اعتقاد داریم، چون النجاه فی الصاق است و اغراق در عملکرد، تعریف و تمجید به دور از این اصل است و قطعا در عملکردها، جهت گیری ها و اجرا حتما نقد وجود خواهد داشت و برای تکامل کارها باید این نقدها باشند. اما در این میان رسانه ها باید به عنوان یک آینه عمل کنند.

وی در خصوص درخواست خانه مطبوعات استان در خصوص تبریز ۲۰۱۸ نیز ابراز داشت: در برنامه های ۲۰۱۸ باید خانه مطبوعات و کلیه رسانه ها دخیل باشند و باید در این راستا، حرکت مردمی باشد. زیرا هرچقدر مدیریت کردم در این حوزه بیش تر باشد ما موفق تر خواهیم بود.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر حضور داوطلبانه جوانان و دانشجویان در خصوص تبریز گفت: در این راستا، در جهت زیرساخت های استان مصمم هستیم کتابی از مهم ترین پروژه های استان با هزینه ای بالغ بر ۶۵۰میلیارد تومان را به چاپ برسانیم تا به نحو احسن از فرصت های پیش آمده برای استان استفاده کنیم و مطمئنیم خانه مطبوعات و رسانه ها می توانند در بخش نرم افزاری ایفای نقش نمایند.

خدابخش در ادامه با بیان اینکه باید کاری کنیم که بعد از ۲۰۱۸ نیز که گردشگران اسلامی و حتی غیر اسلامی انگیزه کافی برای بازدید از تبریز و استان را داشته باشند، ادامه داد: در این حوزه باید از همه پتانسیل های موجود در حوزه گردشگری استفاده کنیم، برای مثال، بهتر است متوجه باشیم که تور گردان های ما تا به امروز گردشگر به سایر جاها و کشورها می بردند، اما حالا باید متوجه شوند که آنان قرار است از دیگر کشورها مسافر به تبریز بیاورند و در این راستا می توان با اعطای پاداش به آنان، نیازها و ضعف های مشهود در این زمینه را برطرف کرد و با سپردن مدیریت بعضی از کارهای ریز، اما مهم، امکانات رفاهی، اسکان، بازدید را برای گردشگران فراهم نماییم.

مدیران با عضویت در تلگرام پاسخگوی مردم باشند

استاندار آذربایجان شرقی در همین راستا با بیان اینکه اتفاقات ذهنی نیازمند خرد جمعی هستند، گفت: در این مسیر می توان با فعال سازی چند رستوران تا پاسی از شب، ایجاد محلی برای پس دادن درصد ارزش افزوده گردشگران، بسیاری از مشکلات حوزه گردشگری را برطرف کرد و بی شک رسانه ها حتما باید کمک کنند.

وی در پاسخ به دیگر درخواست خانه مطبوعات استان برای دعوت به شورای اداری با پذیرش و تأیید این درخواست ادامه داد: مدیران ما باید ۳۰ درصد از وقت خود را به رسانه ها اختصاص دهند و با عضویت در تلگرام پاسخگوی مردم باشند و در این راستا نیز باید نگرش روابط عمومی ها تغییر یابد.

خدابخش با بیان اینکه نارسایی ها با همین نشست ها و صحبت ها برطرف می شود، با تکیه بر توزیع نابرابر یارانه ها در تهران و سایر استان ها تصریح کرد: این روند نیز باید اصلاح شود و تمامی رسانه های مکتوب، تحت الشعاع قرار گیرد.

وی با انتقاد از نبود نقدهای به موقع و بجا در خصوص ساخت مسکن مهر بالای هفده طبقه با مجوز ساخت برای یازده طبقه، وضعیت کنونی بلبرینگ سازی ادامه داد: اگر در زمان معین، رسانه ها قوی عمل می کردند و نقدها در زمان خود کارساز می شدند و قلم فرسایی مطبوعات در مورد کیفیت کارها واقع می شد و نگاه انتقاد آمیز شان همچون آینه عمل می کرد، حال این مشکلات تخریب و پیامدهای سوء آن پیش نمی آمد.

خانه مطبوعات استان فراگیرتر است

رئیس خانه مطبوعات استان آذربایجان شرقی در دیدار اعضای هیات مدیره این تشکل رسانه ای با دکتر مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی گفت: خانه مطبوعات یکی از چند تشکل فعال رسانه ای استان است که وجه تمایز و مزیت عمده آن با دیگر تشکل های موجود این است که ترکیب هر ۹ عضو هیات مدیره و بازرسان آن مرکب از فعالان رسانه ای منتخب استان اعم از مدیرمسوول نشریه، مدیر خبرگزاری، مدیر دفتر سرپرستی جراید کثیرالانتشار، روزنامه نگاران و نمایندگان پایگاه های خبری می باشند.

اسد فلاح، با بیان اینکه خانه مطبوعات استان در قیاس با دیگر تشکل های رسانه ای استان، جامعیت داشته و فراگیرتر است، اظهار کرد: تعدد تشکل های رسانه ای استان می تواند در صورت همگرایی به مزیت ممتاز و ظرفیت عظیمی مبدل شود حال آنکه متاسفانه بعضا شاهدیم صف بندی های کاذبی در این عرصه پدید می آید اما امیدواریم به یاری حق و با وحدت نظر همکاران رسانه ای و البته با درایت مدیران اجرایی استان منبعد شاهد کثرت اتفاقات مبارک و مثبت در حوزه رسانه ای استان باشیم.

رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات استان با اشاره به جایگاه این تشکل رسانه ای فراگیر، پیشنهاد کرد نماینده خانه مطبوعات به عنوان عضو ثابت در جلسات شورای اداری استان دعوت و حضور داشته باشد.

فلاح همچنین افزود: طبق رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد و در تطبیق با ابلاغیه معاونت مطبوعاتی این وزارتخانه که خانه مطبوعات را به عنوان یک تشکّل رسمی معرفی کرده است، مقرر شده جایگاه و نقش مهم خانه مطبوعات در فراگرد اقدامات و فعالیت های رسانه ای استان بیش از پیش تبیین و ماموریت های محوله مطابق با اساسنامه، پیگیری و عملیاتی شود، از این رو و منجمله، انتظار داریم تدابیری اتخاذ و محملی فراهم شود تا نماینده خانه مطبوعات به عنوان عضو جدید در جلسات شورای فرهنگ استان حضور یابد.

هدایت جریان رسانه ای تبریز ۲۰۱۸ با مدیریت خانه مطبوعات استان باشد

فلاح با مهم دانستن رویداد تبریز 2018، خاطرنشان کرد: در این خصوص درخواست خانه مطبوعات از مدیریت ارشد استان این است که کلیه اقدامات مربوط به تبریز ۲۰۱۸ دارای پیوست رسانه ای باشد و هدایت جریان رسانه ای تبریز 2018 نیز با محوریت و مدیریت خانه مطبوعات، برنامه ریزی، پیگیری و اجرایی گردد.

وی هم چنین، پیشنهاد کرد خانه مطبوعات استان متولی راه اندازی و اداره کننده میز گفتگوی دستگاه های اجرایی و دولتی با رسانه ها معرفی و با همکاری روابط عمومی استانداری این ماموریت را به سرانجام برساند.

رئیس خانه مطبوعات استان ادامه داد: مطابق اساسنامه خانه مطبوعات که مورد حمایت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، تعامل مستمر و دوسویه با دستگاه ها، نهادهای دولتی و بخش های خصوصی جزو مطالبات و برنامه های خانه مطبوعات محسوب می شود.

رییس خانه مطبوعات استان آذربایجان شرقی همچنین خواستار توجه و اجرای مفاد نامه معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد که اشعار می دارد به منظور ایفای حقوق رسانه های حرفه ای، کلیه همکاری ها و امکانات خبری صرفا از طریق استانداری به رسانه های استانی و محلی دارای مجوز، دفاتر سرپرستی رسانه های سراسری دارای پروانه از فرهنگ و ارشاد، دارندگان کارت عضویت خانه مطبوعات و دارندگان کارت روزنامه‌نگاری حرفه ای از فرهنگ و ارشاد ارایه شود.

فلاح، عدم همکاری بعضی از دستگاه های اجرایی را برای توزیع عادلانه آگهی های ضروری خود که به جای همکاری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات، رأسا و صرفا به نشریات خاصی، تخصیص می یابد را از جمله چالش های پیش روی مطبوعات در استان ذکر کرد و گفت: متاسفانه سهم ناچیز و اندکی از آگهی های اینچنینی در سبد مطبوعات محلی دیده می شود با؛اینحال خانه مطبوعات پیگیری می کند تا توزیع آگهی ها از جریان و روال ضابطه مند و عادلانه تری برخوردار باشد چراکه اصلاح و بازنگری منطقی در روند جاری می تواند کمک موثری در مسیر کاهش مشکلات مالی و اقتصادی مطبوعات محلی و رسانه های سراسری فعال و ذیحق در استان باشد.

فلاح در پایان خاطرنشان کرد خانه مطبوعات به پشتوانه نیروها و ظرفیت های انسانی متخصص و ماهر در حوزه رسانه، قادر است به عنوان اتاق فکر رسانه ای استان، تعامل و همکاری مستمر و شایسته ای با مدیریت ارشد استان و مجموعه مدیران دستگاه های اجرایی داشته باشد.

وی حضور دکتر مجید خدابخش را در کسوت استاندار آذربایجان شرقی به ایشان و جامعه فرهنگی و رسانه ای استان تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد با حمایت استاندار محترم، خانه مطبوعات بتواند کارکرد موثر و نقش حائزاهمیت خود را در سپهر رسانه ای استان، بویژه در آستانه رویداد های مهمی همچون تبریز ۲۰۱۸، بیش از پیش پیگیری و محقق کند..

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 9 =