قزوین

قزوین- رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: نگاه ما نباید فقط نگاه مجازاتی باشد، هدف ما قضات باید اصلاح مجرم باشد و اصلاح مجرم گاه در مجازات، گاه در تخفیف مجازات و گاه در آزادی با نظارت است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام نور ا... قدرتی صبح یکشنبه در بازدید از زندان مرکزی قزوین، بیان کرد: تلاش می کنیم کمکی به بنده ای از بندگان خدا ارائه کنیم، حتی اگر آن فرد گناهکار و یا خطاکار باشد از این رو با عزم همگانی برای خدمت به مردم تلاش می کنیم.

وی ادامه داد: اگر کسی مرتکب جرمی شد و امکان اصلاح آن نبود باید مجازات آن را تحمل کند و از آن روزی هم که به زندان افتاد برای آزادی او تلاش می کنیم.

رئیس کل دادگستری استان قزوین عنوان کرد: البته باید ابتدا تلاش کنیم که زندانیان کمتری داشته باشیم چراکه تکلیف شرعی و قانونی بر این منوال است از همین رو دستور رهبر معظم انقلاب و رئیس قوه قضائیه در این خصوص حجتی است.

وی تصریح کرد: امروز راهکارهای قانونی برای کاهش حبس وجود دارد البته نباید حتی یک نفر خلاف قانون آزاد شود و یا حتی یک نفر خلاف قانون بازداشت شود و حتی یک نفر اگر امکان استفاده از ظرفیت های قانونی دارد از آن محروم شود.

حجت الاسلام قدرتی اظهار داشت: ما مسئول امنیت جامعه هستیم و با هر کسی که به حقوق مردم، نظم جامعه و امنیت جامعه تعرض کند به شدت برخورد می کنیم، اگر لازم باشد چند برابر جمعیت فعلی هم زندانی کنیم، انجام خواهیم داد، ولی سخن این است که نباید از ظرفیت های قانونی موجود غافل شویم.

وی افزود: باید قانون را چه برای رجم، قصاص و یا شلاق اجرا کنیم و با سربلندی و افتخار نیز حکم الهی را به اجرا درآوریم البته رعایت مصالح در این بین لازم است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: ظرفیت های قانونی بالایی داریم البته همین قانون که به ما آزادی مجازات، آزادی مشروط و ... را وعده داده است حتی مجازات های جایگزین را نیز مورد توجه قرار داده است.

وی ادامه داد: ما در قانون ظرفیت های بسیار خوبی داریم، چرا نباید از امکاناتی که قانونگذار قرار داده، استفاده نکنیم، نگاه ما نباید فقط نگاه مجازاتی باشد، هدف ما قضات باید اصلاح مجرم باشد و اصلاح مجرم گاه در مجازات، گاه در تخفیف مجازات و گاه در آزادی با نظارت است.

حجت الاسلام قدرتی عنوان کرد: ما باید بعد از آزادی، زندانی را چند سال تحت نظارت داشته باشیم و کارهای فرهنگی برایش داشته باشیم ولی به واسطه برخی نقایص و امکاناتی که فراهم نشده بعد از آزادی، زندانی رها شده و دوباره به زندان باز می گردد.

وی خطاب به قضات اظهارداشت: این تکلیف ماست باید ظرفیت ها را فراهم کنیم، نقش قضات در کاهش جمعیت کیفری بسیار بالاست، جایی که قانونگذار دست شما را باز گذاشته مدیریت کنید و زمینه را برای کاهش جمعیت کیفری فراهم کنید، هرکس به اندازه سهم خودش گوشه ای از کار را بگیرد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین توضیح داد: ما باید از ظرفیت های تربیتی اسلام استفاده کنیم و اگر شما در قانون مجازات مروری داشه باشید؛ می بینید که در قانون تعزیرات، در ۷۰ مورد یا جزای نقدی یا حبس آورده شده، حال در چنین شرایطی چرا ما باید حبس را انتخاب کنیم، قضات همچون طبیب هستند و باید مانند طبیب تشخیص داده و با تدبیر حکم دهند و در همه جرایم تنها حبس را تجویز نکنند، باید این فضای فکری و این نگاه تغییر کند.

وی تصریح کرد: دادستان ها در بخش تحقیق خیلی می توانند مدیریت کنند و با استفاده از ظرفیت های قانونی در کاهش جمعیت کیفری موثر باشند.

حجت الاسلام قدرتی اظهارداشت: ما قضات باید وقت بگذاریم و جایی که دیدیم آزادی کسی به نظم و امنیت جامعه لطمه نزده و موجب تجری دیگر افراد نمی شود به جای حبس از مجازات های جایگزین استفاده کنیم.

وی گفت: باید توجه داشته باشیم که حکم حبس تنها برای زندانی تبعات ندارد بلکه افراد، خانواده و جامعه را نیز درگیر خواهد کرد از همین رو قانونگذار همان طور که حکم مجازات را تعیین کرده، برای زندانی هم حقوقی در نظر گرفته که باید آن حقوق رعایت شود در غیر این صورت تضییع حقوق صورت می گیرد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین یادآورشد: این زندانی ها نیاز به کمک دارند و ما باید زمینه بازگشتشان به جامعه فراهم کنیم.

کد خبر 4121101

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =