رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛

پرداخت تنها ۱.۵ درصد بودجه عمرانی شش ماهه بصورت نقدی

شناسهٔ خبر: 4121205 -
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در نیمه اول امسال از بودجه عمرانی کشور تنها یک و نیم درصد به صورت نقدی اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمدرضا پورابراهیمی که در همایش ملی مدیریت دارایی های دولت با انتقاد شدید از  عدم استفاده بهینه از دارایی ها و اموال دولت گفت: بودجه دولت برای اداره خود حدود ۸۵ درصد از کل هزینه های عمومی کشور را تشکیل می دهد و دولت بزرگ ترین هزینه را ایجاد می کند. بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه تهران انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که متوسط نرخ بازدهی دارایی های وقفی کشور کمتر از ۵ درصد است و ۱۵ درصد عدم النفع داریم و به نظر می رسد در دارایی های دولت کمتر از ۳ درصد باشد.

وی با بیان اینکه دولت خودش هم نمی داند چقدر دارایی دارد، گفت: در اولین اقدام دولت باید اقدام به شناسایی اموال و بعد از آن ارزش گذاری کند و بعد ببیند اگر این اموال را در اختیار بخش خصوصی بگذارد چقدر بازدهی خواهد داشت و بر این اساس اموال مازاد خود را بفروشد یا به بخش خصوصی اجاره دهد.

این نماینده مجلس همچنین با بیان اینکه بودجه عمومی کشور با یک سوم استقراض بسته می شود، افزود: با تشکیل بازار بدهی کل زحمات مربوط به کاهش نرخ سود بانکی را به هوا فرستادیم ، زیرا نرخ تأمین مالی در بازار بدهی بالای ۳۰ درصد است و این به معنی نابودی تصمیمات شورای پول و اعتبار است.  دولت نباید بی مهابا به انتشار اوراق قرضه دست بزند بلکه باید با توجه به ذخایر و اعداد و ارقام باشد.

پورابراهیمی همچنین خواستار شفافیت در عملکرد دستگاه های دولتی شد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 0 =