مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش:

آموزش و پرورش ارتباط موفقی با ۲۶ میلیون والدین در کشور نداشته است

شناسهٔ خبر: 4121229 -
شهریار- مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در مراسم متمرکز استانی پیوند و مشارکت در شهریار گفت: آموزش و پرورش ارتباط موفقی با ۲۶ میلیون والدین در کشور نداشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، نورعلی عباسپور پیش از ظهر یکشنبه در مراسم متمرکز استانی پیوند و مشارکت که با حضور مدیران مناطق استان تهران در اردوگاه منتظری شهریار، طی سخنانی ضمن تاکید بر اهمیت مشارکت، با بیان این که برنامه ریزی اولیا و مربیان از هفته پیوند آغاز خواهد شد، گفت: اگر این ارتباط به خوبی شکل نگیرد، ۲ مجموعه بیگانه خواهند بود و دچار خسارت خواهند دید.

وی با بیان این که دو سوم وقت دانش آموزان در منزل و یک سوم در مدرسه است، گفت: اگر ارتباط اولیا و مربیان دچار خلل شود، مشکلات فراوانی ایجاد خواهد شد.

آموزش و پرورش ارتباط موفقی با ۲۶ میلیون والدین در کشور نداشته است

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با بیان این که در زمینه ارتباط ۲۶ میلیون نفر، جمعیت والدین دانش آموزان موفق نبوده ایم، گفت: والدین، شامل پزشک، معلم، نماینده مجلس، تاسیسات چی، وزیر و ... هستند، استفاده از این توانمندی می تواند آموزش و پرورش را از مشکلات نجات دهد، اما بستر باید فراهم شود.

عباسپور به سیاست های وزیر و تاکیدات رییس جمهور اشاره کرد و افزود: مدرسه باید یک فضای تمرین زندگی باشد، اما آن چه در مدارس رخ می دهد، چیز دیگری است، مدرسه نباید تبدیل به مجموعه ای شود، که فرزندان ما مطالبی که به درد زندگی آن ها نمی خورد فرا گرفته و سپس فراموش کنند، نظارت بر تحقق این هدف وظیفه انجمن اولیا و مربیان است.

وی با بیان این که به جای این که در پی این باشیم، که در مدرسه چند کلاس کنکور برگزار می شود، باید رشد شخصیت فرزندان خود را مطالبه کنیم، گفت: انجمن اولیا و مربیان نباید بیشتر نقش مالی داشته باشد، کارکرد اصلی انجمن نظارتی و همکاری است، باید بحث نظارتی را تقویت کرد، نباید نگاه ما این باشد، که عملکرد مدرسه همیشه خوب است، باید ببینیم فرزندان ما در مدارس چه چیزی می آموزند.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش به اختیارات قابل توجه انجمن اولیا و مربیان طبق قانون، اشاره کرد و گفت: در ۷ مورد قانون و وظایف انجمن اولیت و مربیان پیش بینی شده که این انجمن می تواند برنامه ریزی کند، در ۵ مورد اشاره شده که اولیا می توانند در کار اجرا در مدارس وارد شده و مشارکت کنند، اختیارات انجمن را کم نکنیم، باید خود اعضاء انجمن اولیا و مربیان، بر وظایف خود آگاه بوده و در پی انجام آن برآمده و مدیران نیز زمینه تحقق آن را فراهم کنند، فراهم کردن این زمینه هزینه ای ندارد.

۱۴۳ میلیارد کمک از والدین دانش آموزان دریافت می شود

وی با تاکید بر نگرش مدیران مدارس به اولیاء دانش آموزان، گفت: باید نگاه مدیر ما به اولیاء مانند یک سرمایه باشد، باید مدیر بداند، همین توانمندی ها و ظرفیت ها برای مدرس یک فرصت است و این فرصت اصلا با کمک های ریالی قابل مقایسه نیست، شاید کل مبالغی ریالی که از اولیاء دریافت می شود به ۱۴۳ میلیارد برسد، اما آن کاری که یک اولیا پزشک، استاد دانشگاه، تاسیسات چی، متخصص و مدیر اجرایی می تواند برای کمک به مدرسه انجام دهد، اصلا قابل مقایسه با این مبالغ نیست.

عباسپور گفت: اگر بخواهیم تحولی در مدرسه ایجاد شود، نباید منتظر دستور از بالا بمانیم، انجمن ها باید به عنوان تشکل های غیر دولتی بیشترین نقش را در ایجاد تحول ایفا کنند، اولیا باید در بحث تعلیم و تربیت آموزش ببینند، آموزش والدین بر آموزش کودکان مقدم است، اگر آموزش نبینند، قطعا در تعلیم و تربیت دچار مشکل می شوند.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اضافه شدن آموزش های غیر مستقیم و الکترونیک به اولیاء در برنامه های سال جاری، گفت: این آموزش ها شامل همه والدین که امکان حضور در کلاس های درس را ندارند، خواهد شد.

اپلیکیشن ارتباط والدین راه اندازی می شود

وی طراحی اپلیکیشن آموزش والدین را مورد اشاره قرار داد و گفت: این اپلیکیشن با همه والدین ارتباط برقرار کرده و بازخورد عملکردها در مدارس از والدین دریافت می شود.

عباسپور با اشاره به تاکید بر نقش اولیا در سند تحول، گفت: اولیا در نوشتن کتب درسی و اداره مدارس باید دیده شوند، باید انجمن های ما این کار را انجام دهند، اگر این انجمن ها نباشند قطعا اتحاد بین اولیا و مربیان ایجاد نخواهد شد.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با بیان این که در بحث لباس و پوشاک دانش آموزان مشکل داریم، گفت: باید با هماهنگی اتحادیه پوشاک کشور و وزارت ارشاد از نابسامانی در برخی مراکز جلوگیری کنیم، همین مشکلات به ظاهر ناچیز ممکن است، اعتماد را از بین ببرد، باید در کنار هم تلاش کنیم تا بتوانیم اقدامات موثرتری در جهت تعلیم و تربیت داشته باشیم.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 5 =