انتخاب تله تئاترهای خارجی نیاز به دقت بیشتری دارد

پخش تله تئاترهای خارجی به این خاطر که از جنبه های آموزشی و جذب مخاطب برخوردار است باید با دقت بیشتری انتخاب شود تا کیفیت بالایی داشته باشد.

محمد یعقوبی، نویسنده و کارگردان تئاتر در خصوص پخش برنامه "دریچه ای به تئاتر جهان" به خبرنگار مهر گفت : " به عقیده من خرید و پخش تله تئاترهای خارجی که به وسیله شبکه چهار سیما صورت می گیرد، اتفاق بسیار خوبی است. این مسئله باعث می شود که ذهن بیننده با آثار مختلف آشنا شود و در عین حال مفهوم واقعی تله تئاتر ساخته شده بر اساس یک متن خارجی را به خوبی لمس کنیم. چون متنی که به وسیله گروههای خارجی تبدیل به یک تئاتر تلویزیونی می شود برخاسته از فرهنگ و ادبیات نمایشی خودشان است و به همین خاطر درک بهتری از این متون می توانند داشته باشند. به عقیده من، پخش مستمر این آثار می تواند تلویزیون را نسبت به ارایه تله تئاتر بر اساس متنهای خارجی بی نیاز کند و ساخت آثار ایرانی رشد بیشتر پیدا کند."

وی در خصوص مقایسه کیفیت آثار ایرانی برگرفته از نمایشنامه های خارجی و این آثار اظهار داشت : "تله تئاترهای ایرانی که بر اساس متون خارجی ساخته می شوند به طور نسبی از اجرای همان متون به وسیله گروههای خارجی، کیفیت پایین تری دارند. اصولا ما در عرصه ای رقابت می کنیم که از ابتدا بازنده هستیم. به این خاطر که آنها طی چندین سال گذشته نمونه های خوبی از اجرای نمایشنامه های خود پیش رو دارند که کیفیت ساخته هایشان را تا حدود زیادی افزایش می دهد. در همین راستا ما می توانیم تلاش گسترده و عمیقی در خصوص اجرای متون ایرانی داشته باشیم و در این زمینه کاملا بی رقیب ظاهر شویم."

این کارگردان راجع به سطح کیفی تله تئاترهای خارجی پخش شده اعلام کرد : "من طی این مدت تله تئاتری دیدم که اینگمار برگمن در آن ایفای نقش می کرد و من به اندازه ای از تماشای این اثر به وجد آمده بودم که قصد تماس با تهیه کننده برنامه و تبریک به او را داشتم. اما در برنامه هفته بعد تله تئاتری دیدم که اجرای یکی از آثار چخوف بود، ولی کیفیت بسیار پایینی داشت. به عقیده من تهیه کننده این برنامه باید در انتخاب تله تئاترها و توجه به سطح کیفی آنها دقت بیشتری اعمال کند. چون بدون شک پخش این برنامه مخالفهایی دارد که نوسان در کیفیت آثار پخش شده می تواند این مخالفت را به نوعی تشدید کند."

یعقوبی تاکید کرد : "طی سالهای گذشته تله تئاترهای ایرانی بر اساس نمایشنامه های خارجی ساخته پخش شده که برخی از آنها حتی بیننده را نسبت به تئاترهای صحنه ای بدبین کرده است. تله تئاترهای با کیفیت خارجی می تواند در شیوه نگرش بینندگان نسبت به نمایشهای صحنه ای تغییر ایجاد کند، اما در این زمینه باید سنجیده و دقیق عمل شود تا آثاری روی آنتن بروند که سطح کیفی قابل قبولی داشته باشند."

محمد یعقوبی در آخرین فعالیت خود در زمینه تولید تله تئاتر، "زمستان 66" را اردیبهشت امسال از شبکه چهار سیما پخش کرد. این اثر ماجرای خانواده ای را روایت می کند که در اسفند سال 66 به منزل جدیدشان نقل مکان می کنند و این جابجایی مصادف با اولین روز موشک باران تهران می شود.

کد خبر 412235

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =