صداقت با مردم/ حلقه گمشده برخی مسئولان

شناسهٔ خبر: 4129770 -
قزوین- رفتار صادقانه مسئولان با مردم موجب اعتماد سازی بیشتر و اصلاح امور می شود اما به نظر می رسد این رفتار اسلامی گاهی از سوی مدیران به فراموشی سپرده می شود.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: محمدرضا جباری، حضرت علی(ع) درنهج البلاغه با توصیه به کارگزاران بهترین سیاست را صداقت می دانند و آن را عاملی مهم در موفقیت در کار و جلب اعتماد عمومی برمی شمرند اما به نظر می رسد برخی مسئولان این رهنمودها را نشنیده و یا به آن بی تفاوتند به همین دلیل این روزها دروغ گفتن متاعی شده که در هر بازاری پیدا می شود و سخن صدق نگفتن دیگر ایرادی نیست و همه به این روش و رفتار عادت کرده ایم و از اصالت دینی دور مانده ایم.

دیده و شنیده ایم که در جوامع غربی دروغ گفتن در میان خانواده و مسئولان بزرگترین گناه است و اگر چنین اتفاقی برای یک زوج رخ دهد به طلاق منجر شده و در میان سیاست مداران به استعفا منجر می شود که این پیامدها بیانگر قبح ناراستی در جوامع دیگر است.

در شرایطی که آموزه های دینی دروغ گفتن را گناه کبیره می داند اما به نظر می رسد همان گونه که ارتشاء و رشوه و دزدی و چپاول بیت المال در جامعه موضوعی عادی شده و حقوق ها و دزدی های نجومی دیگر کسی را شگفت زده نمی کند این روزها باید به رفتار دیگری هم عادت کنیم و خوشحال باشیم که هر سال که از عمر انقلاب می گذرد پایبندی به اخلاق اسلامی بویژه از سوی کسانی که کارگزار نظامند و گاهی دیگران را به اخلاق و تقوی و راستگویی دعوت می کنند کمتر رعایت شود.

معاون سیاسی رفتن خود را تکذیب کرد/ ۲۴ ساعت بعد حکم رفتن صادر شد

امروز دیگر مردم باور کرده اند که رسانه ها به عنوان چشم و گوش و زبان گویای مردم دارای شاخک های حسی قویتری هستند و بدیهی است باید زودتر از دیگران وقایع را مطلع شوند و برخی مسائل را حدس بزنند اما گویی هنوز مسئولان این گروه تاثیرگذار را دست کم گرفته اند و فکر می کنند اگر خبرنگاری در برابر صحبتهای غیرصادقانه و یا تکذیب آنها سر تکان داد واقعا مانند عوام باور کرده است در حالی که اینگونه نیست و رسانه منتظر تحلیل و حدس و گمان و تحلیل های خود است مگر آنکه عکس آن ثابت شود.

در روزهای اخیر شایعه رفتن سید سعید شاهرخی معاون سیاسی استانداری در برخی رسانه ها مطرح شد و یکی از رسانه ها در گفتگویی مستقیم از این مسئول پرسید شنیده شده که جنابعالی به همدان می روید و این مسئول با قاطعیت اعلام کرد این موضوع شایعه است.

هرچند به نظر می رسد شاید جناب آقای شاهرخی از ترس اینکه با رسانه ای شدن رفتنش مسائلی مطرح شده و مانع رفتن ایشان شود اما با جدیت آن را تکذیب کرد در حالی که می توانست جور دیگری پاسخ دهد که از آن شائبه دروغگویی استنباط نشود زیرا در همان زمان حکم ایشان از سوی وزارت کشور در حال پیگیری و کار قطعی شده بود و این موضوع را بسیاری می دانستند.

هنوز یک روز از تکذیب رفتن معاون سیاسی استانداری به همدان نگذشته بود که حکم رفتن ایشان از سوی وزیر کشور صادر شد و برخی را شگفت زده کرد.

با مردم صادق باشیم

براستی اینگونه رفتارها مردم عادی را دچار شک و تردید در صداقت مسئولان و بی اعتمادی به آنها نمیکند؟
ما را چه شده است که جسارت گفتن واقعیتها را نداریم و از بیان موضوعی ساده و عادی که در شرایط سیاسی کشور بسیار طبیعی است این گونه به بی اعتمادی مردم دامن می زنیم.

البته این رفتار در میان سیاسیون عادی شده و این اتفاق برای بسیاری از مدیران و استانداران سابق هم رخ داده و با همین روش همواره تکذیب شده تا زمانی که بسیاری از این شایعات جابجایی به حقیقت پیوسته است.

به نظر می رسد مسئولانی که معمولا در سخنرانی های تکراری خود استاد و معلم اخلاق شده و توصیه های اخلاقی را مدام به دیگران یادآوری می کنند یک بار برای همیشه بدانند امروزه در عصر ارتباطات هیچ حادثه و خبری از چشمان تیزبین شبکه های اجتماعی، مردم و رسانه ها پنهان نمی ماند و واقعیتها را پنهان نکنند.

بهتر است هر از چند گاه نگاهی به آموزه های دینی بیندازیم و توصیه های امامان و اولیاء خود را که بدرستی راه و رسم زندگی، مدیریت و حکومت داری را چراغ راه همه ما کرده اند مطالعه کرده و آن را بکار بندیم و بدانیم ضرر نخواهیم کرد.

در نظام اسلامی حداقل ویژگی یک کارگزار اعم از رئیس جمهور، وزیر، نماینده، استاندار، مسئول و مدیر، در کنار پاک دستی و پاک چشمی، تعهد و تخصص، داشتن صداقت است البته می توان گاهی اوقات حقایق را که محرمانه هستند یا صلاح نمی دانیم نگفت اما دروغ گفتن زیبنده مسئولان نظام نیست.

کمی با مردم روراست باشیم و رسانه ها را چشم و چراغ و زبان خود و جامعه بدانیم ودر سخنانمان صداقت را پیشه کنیم تا مردم همچنان به مدیران به عنوان کارگزاران و انسانهای معتمد، راستگو و سالم نگاه کنند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 10 =