شکیب زاده

قزوین- نشریات و رسانه های قزوین با داشتن سابقه بیش از یک قرن در جشنواره مطبوعات کم فروغ ظاهر شدند.

خبرگزاری مهر- گروه استانها، حسن شکیب زاده: از آنجایی که انتشار نشریه محلی درقزوین بیش از یکصد سال قدمت داشته و عنوان هفتمین شهر ایران را دارد که در آن نشریه منتشر شده است، قزوین و قزوینیان نیز همانند تمامی فعالیتهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، در عرصه مطبوعات هم همواره حرفی برای گفتن داشته و دارند.

ضمن اینکه در بین قزوینی ها هم، روزنامه نگاران بنام و آزادیخواهی همچون علی اکبر دهخدا، میرزا واعظ نوروزی و سید اشرف الدین حسینی (نسیم شمال) قبل از انقلاب تربیت یافته وبا انتشار مطالب خود در ردیف افراد تأثیرگذارنهضت آزادی خواهی ایرانیان بوده اند.

پس ازپیروزی انقلاب اسلامی نیز، قزوین ازنخستین شهرهای ایران است که باانتشار نشریات متنوع وحضوروتربیت روزنامه نگاران مطرح، نقشی اساسی در آگاهی مردم، نه تنها استان که در سطح  کشور داشته و دارند و این در حالی است که در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، نشانی از سبقه مطبوعاتی و نمایش تاریخ مطبوعات وبزرگان مطبوعاتی این شهر وجود نداشت.

بسیاری از استانهای کشور دراین نمایشگاه، ضمن عرضه مطبوعات منتشره و ارایه برنامه های متنوع، برگه هایی از تاریخ رسانه ای خود را هم به رخ کشیدند. ولی متاسفانه قزوین با داشتن درحال حاضر بیش از ۲۵۰ روزنامه نگار و دهها نشریه ای که منتشرمی کند، حضور کم رنگ و خنثایی داشت.

به نظر نگارنده اصحاب مطبوعات و رسانه های استان می توانستند با ارایه برنامه های متنوع، مطرح ترین استان کشور در جشنواره باشند و این در حالی بود که صرفا بخشی از اصحاب مطبوعات و فقط با ارایه تعدادی از نشریات شان، جشنواره را رها کرده و همه بار را به دوش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انداخته بودند ضمن اینکه هریک از نشریات می توانستند غرفه اختصاصی داشته باشند.

به راستی اگر قرار باشد در مهمترین و بزرگترین رویداد رسانه ای سال، اصحاب و خانه مطبوعات، هیچ حرکت و سمت و سویی نداشته باشند، حتی در انعکاس خبر این رویداد در رسانه های مربوطه، چگونه می توانند صدای مردم و انعکاس دهنده واقعیت های جامعه باشند؟

برگزاری برنامه هایی مانند: جنگ مطبوعات، عصر خاطره روزنامه نگاران، نمایش تاریخ مطبوعات، معرفی بزرگان مطبوعات، نشست های تخصصی، حضور برنامه ریزی شده روزنامه نگاران در غرفه، گفتگو با بزرگان مطبوعات و انعکاس در رسانه هایشان می توانست از جمله برنامه های قابل اجرا در نمایشگاه باشد.

*حسن شکیب زاده: محقق، نویسنده و رونامه نگار

کد خبر 4134107

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =