هلال احمر

قزوین- مدیرکل بهداشت،درمان وتوانبخشی جمعیت هلال احمرگفت:تیمهای بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر با تجربه بالا و استانداردهای جهانی در خدمت رسانی و کاهش خسارات و آسیبهای حوادث تلاش میکند.

به گزارش خبرنگار مهر، افشین علیخانی مدیرکل بهداشت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر کشوردر حاشیه شرکت در مراسم اختتامیه کارگاه آموزشی مداخلات غذایی در جامعه آسیب دیده و کارگاه تخصصی بیماری های زنان در سوانح که به مدت دو روز در قزوین برگزار شد در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص وضعیت آمادگی جمعیت هلال احمر کشورمان برای کاهش خسارات پاسخ گفت.

* جمعیت هلال احمر ایران تا چه میزان توانسته در مسیر انسان دوستانه و کمک به آسیب دیدگان موفق عمل کند؟

جمعیت هلال احمر در خدمت انسان دوستانه به مردم به عنوان نهادی بی نظیر مطرح است و توانسته خدمات ارزشمندی به نیازمندان و آسیب دیدگان ارائه کند.

وقتی کشوری داریم که حوادث در آن متعدد و فراوان است باید بدانیم آنچه اهمیت دارد میزان آسیب پذیری و سپس آمادگی برای مقابله با آن است.

اگر در حوادث آماده نباشیم و زیرساختهای لازم را برای تامین خدمات رسانی مهیا نکنیم باید هزینه های زیادی را متحمل شویم لذا لازم است ابزاری را مهیا کنیم تا آسیبها به حداقل برسد که تشکیل تیمهای بهداشتی و اضطراری هلال احمر از کارهای موثر برای کاهش آسیبها بوده است.

چون حوادث هر روزه موجب بروز بحران وهزینه نمی شود ویک باره رخ می دهد لذا نمی توان هزینه و اعتبار زیادی برای آن پیش بینی کرد و بهترین راه استفاده از نیروهای داوطلب در این عرصه است.

ساختار آمادگی و پاسخ به حوادث در حوزه بهداشت و درمان و هتلینگ برعهده واحدهای بهداشت و درمان اضطراری است که بر اساس استانداردهای سازمان صلیب سرخ این فعالیت ها صورت می گیرد.

* در سطوح درمانگاهی چه خدماتی ارائه می شود و برای افزایش مهارت چه برنامه ای دارید؟

چارچوبها و وظایف دریافت شده و یکی از سطوح فعالیتهای هلال احمر خدمات درمانگاهی برای مراجعان سرپایی است که در واحد مراقبتهای پایه خدمات سرپایی، در بهداشت محیط و بهداشت روان مراقبت مادر و کودک داده می شود که برای افزایش مهارت همکاران دوکارگاه منطقه ای در بخش مادر و کودک در قزوین برگزار شد و ۱۰ استان شرکت کردند که نتیجه بخش بود.

تیمهای ما شرح وظایف و ساماندهی مشخصی دارند و در قالب تیمهای تخصصی سازماندهی شده کار می کنند ودر حوزه ما حادثه خیزی اهمیت ندارد بلکه قدرت وقوع حادثه مهم است و آسیب پذیری ما اهمیت دارد و اولویت این است چگونه می توانیم این خسارتها را کم کنیم و برای ما نه حادثه و نه قدرت و تکرار آن که میزان آسیب پذیری اهمیت دارد و باید برای آن برنامه ریزی کنیم.

یک استان مانند قزوین دارای بافت فرسوده هست و آسیب پذیر تلقی می شود در مناطق روستایی این آسیب پذیری بالاتر است و اگر اتفاقی بیفتد و جمعیت ما آسیب ببیند مشکل ساز می شود لذا باید ابزاری را تهیه کنیم که در جمعیت هلال احمر تیم ها بر اساس نیازها و آسیب پذیری کشور شکل گرفته است.

*وضعیت آمادگی ما چگونه است و چه شرایطی برای پاسخگویی آماده شده است؟

همانطور که شاهد حوادث هستیم جمعیت هلال احمر بدنبال چندین سال تجربه دارای ظرفیت های خوب و پایگاه های عملیاتی است که می تواند خدمات مورد نیاز را در اختیار آسیب دیدگان قرار دهد.

البته سطح این کار باید به گونه ای باشد که ما آسیب و خسارت و کشته ها را به حداقل برسانیم و بتوانیم خدمات لازم در حوادث را ارائه کنیم.

بعنوان کسی که مسئولیت مستقیم در حوادث داریم باید اذعان کرد بدون تردیدازوضعیت بسیار خوبی برخورداریم و از نظر لجستیک کمتر کشوری وضعیت ما را دارد و جمعیتی ملی مسئول حوادث آن باشد.

با چه مشکلاتی روبرو هستیم؟

برنامه آمایش سرزمین در حوزه بهداشت و درمان داریم که بر اساس آن جلو می رویم و قرار است تا ۱۴۰۰ آمایش سرزمین، برنامه های هلال احمر در پاسخگویی به سوانح و حوادث تامین شود و امیدواریم اعتبارات را تامین کنیم.

آمایش سرزمین و تامین تیم های واکنش سریع، ابزار کمکی، بالگرد، تیم های کارشناسی؛ خودرو و امکانات برای رسیدن به وضعیت مطلوب و یک نقطه موجود هدف گذاری شده است.

* آیا از تجارب دیگر کشورها هم استفاده می کنید؟

هلال احمر یک خانواده جهانی است و هر اقدامی که می کنیم یک پلت فرمی داریم که نحوه عملیات و مشکلات در آن هست و همه استفاده می کنند و در کنار آن سالانه برنامه های آموزشی داریم که گاهی میزبان و گاهی میهمان هستیم که در آن شرکت می کنیم.

در یک برنامه ۵ ساله بایدبا کلاس و دوره و مانور به سطح بالای آمادگی برسیم و همه اولویتها در جدول زمانی پیش بینی شده تا در شرایط مطلوب قرار بگیریم و آن را حفظ کنیم.

میزان آمادگی ما با استاندارد جهانی مطابقت دارد و در ایران وضعیت بسیار خوبی دارد اما دنبال آن هستیم در یک برنامه ۵ ساله در وضعیت بسیار خوبی قرار بگیریم و تمام نیازها مبتنی بر آمایش سرزمینی تدوین شده است.

ما همواره شاهد حمایت دولت و نمایندگان مجلس از فعالیتهای هلال احمر بوده ایم تا بتوانیم در جمعیت هلال احمر به نیازها پاسخ منطقه ای دهیم.

بر اساس طرح آمایش سرزمین و مخاطراتی که در هر استان هست بالانس می کنیم و پاسخ منطقه ای می دهیم و استان قزوین ابتدا باید بتواند نیازهای خود را تامین کند و سپس در شرایطی به عنوان معین هم در خدمت استان های دیگر باشد.

کد خبر 4134875

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =