خارک از امن‌ترین بنادر جهان است

رئیس پایانه نفتی خارک با بیان این که جزیره خارک از امن‌ترین بنادر جهان است، گفت: پایانه نفتی خارک بزرگترین پایانه نفتی کشور است و ۹۳ درصد نفت خام کشور از این نقطه صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، عباس اسدروز با بیان اینکه جزیره خارک برای نقشی که در صادرات نفت کشور ایفا می‌کند، گفت: این جزیره دارای شهرت جهانی است و برای کشور ما هم از این نظر و هم از نظر موقعیت استراتژیک دارای اهمیت کلیدی است. نفت تولیدی از میدان های نفتی به وسیله چندین خطوط لوله از بستر دریا عبور کرده و در جزیره خارک پس از آزمایش کمی و کیفی روانه بازار می شود.  این جزیره از نظر عمق آب یک استثناست و ارتفاعات مناسبی برای ذخیره سازی نفت دارد، بستر دریا مرجانی بوده و بی‌نیاز از لایروبی است. بزرگترین تانکرهای جهان قادر هستند به راحتی و بدون کوچکترین خطر و ریسک از جزیره خارک نفت بارگیری کنند، ما در طول ۲۰ سال گذشته حتی یک مورد حادثه و یا خطری نداشته‌ایم که نفتکش‌ها و محموله‌هایشان یا کارکنانشان را تهدید کند.

این مقام مسوول ادامه داد: بنادر ما از امن‌ترین بنادر دنیا هستند، هیچ‌ پدیده‌ای در جزیره خارک نفتکش‌ها یا کارکنان آنها را تهدید نکرده است و کوچک ترین احتمالی برای تهدید هم وجود نخواهد داشت.  در مدت زمانی که ما با کاهش تولید روبه‌رو شدیم این تهدید را بلافاصله به یک فرصت تبدیل کردیم و در سایه نیروهای مجرب و کارشناسان بسیار خبره و کار آزموده موفق شدیم زیرساخت‌های راهبردی را بازسازی کنیم.

وی ادامه داد: زیرساخت‌های راهبردی ما شامل سه بخش خطوط لوله جریانی مخازن، ذخیره سازی و اسکله های صادراتی است؛ از آنجا که فرآیند برداشت، ارسال، ذخیره‌سازی و صادرات جریان نفت بی وقفه تداوم دارد، در شرایط عادی کمتر فرصتی فراهم می‌شد که بتوانیم زیرساخت‌ها را باسازی کنیم.

بازسازی تجهیزات و زیرساخت‌ها

اسدروز افزود: در فرصتی که دست داد ما توانستیم بیش از هزار متر خطوط لوله جریانی را با امکانات و منابع داخلی تعویض کنیم، همچنین بافت‌های فرسوده اسکله های صادراتی تعویض و ترمیم شدند و مخازن ذخیره سازی را آماده بهره برداری کردیم.

وی گفت: اگر در شرایط معمولی و روال عادی می خواستیم عمل کنیم اجرای این پروژه‌ها بسیار زمان بر بود و هزینه های بسیار زیادی را در بر داشت، اما در سایه مدیریت جهادی و اقدام‌های ضربتی که همکاران ما طرح و اجرا کردند موفق شدیم این تأسیسات را در وضع عادی نگه داریم به نحوی که هر ۶ اسکله شرقی و سه اسکله غربی و یک مورد عملیات STS در دریا پس از ۲۰ سال برای نخستین بار چندی پیش همزمان در حال بهره برداری بودند.  

کد خبر 4138940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =