هشدار تیلرسون درباره استفاده از لبنان برای جنگ نیابتی

وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای نسبت به استفاده از لبنان برای جنگ نیابتی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه ای عنوان داشت که واشنگتن قویا از استقلال و حاکمیت ملی لبنان حمایت می کند. وی همچنین هشدار داده که لبنان نباید به صحنه جنگ نیابتی کشورهای منطقه تبدیل شود.

وی تاکید کرد که ایالات متحده وضعیت لبنان را با دقت زیاد زیر نظر دارد و از دولت قانونی لبنان حمایت می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در مورد «سعد الحریری» نیز گفت: اگر او می خواهد از مقامش کناره گیری کند، تا آنجا که من می دانم، می بایست به لبنان بازگردد و این اقدام را از طریق قانونی انجام دهد. من بسیار امیدوارم که اگر او چنین قصدی دارد، این کار را انجام دهد تا دولت لبنان بتواند کارهایش را درست انجام بدهد.

به گزارش مهر، حریری در وضعیتی مبهم در عربستان به‌سر می‌برد و رویترز روز پنجشنبه به نقل از دو مقام بلندپایه لبنان، یک سیاستمدار نزدیک به حریری و یک منبع آگاه دیگر این‌گونه گزارش داد که سعد الحریری «برخلاف میل خود» در عربستان نگه داشته شده است.

تیلرسون همچنین درباره وضعیت لبنان گفت: ایالات متحده قویا از حاکمیت ملی و استقلال جمهوری لبنان و نهادهای سیاسی آن حمایت می کند. واشنگتن همچنین از همه طرف ها چه درلبنان یا خارج از این کشور می خواهد به تمامیت و استقلال نهادهای ملی مشروع لبنان، از جمله دولت لبنان و نیروهای مسلح لبنان احترام بگذارند.

وزیر امور خارجه آمریکا بدون اشاره به حزب الله لبنان، عنوان داشت: هیچ نیروی خارجی، شبه نظامی و دیگر عناصر در لبنان از مشروعیت برخوردار نیستند و تنها نیروهای امنیتی دولت لبنان و ارتش این کشور نیروی مشروع تامین امنیت لبنان محسوب می شوند.

تیلرسون در ادامه گفته است که آمریکا به همه نیروها چه در داخل لبنان یا خارج از آن هشدار می دهد که «لبنان نباید صحنه جنگ نیابتی آنها شود» و برای مقاصد خود این کشور را بی ثبات کنند.

کد خبر 4140488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =