طرح جامع چذابه مراحل نهایی خود را طی می کند 

آبادان - استاندار خوزستان گفت: طرح جامع چذابه با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی مراحل نهایی خود را طی می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا شریعتی شامگاه امروز در جلسه ستاد اربعین استان خوزستان در محل تالار الغدیر فرمانداری ویژه آبادان افزود: براساس برنامه ریزی که در قالب ستاد اربعین حسینی کشور انجام و وظایفی که بر عهده ما در مجموع پایانه های شلمچه و چذابه در استان خوزستان بر عهده ما نهاده شد، تلاشهایی برای انجام موفق وظایف محوله انجام گرفت. 

وی اظهار کرد: کارهایی در بحث زیرساختها در شلمچه با کمک، هماهنگی و اهتمام سازمان منطقه آزاد اروند به شکل در خورشانی انجام شد که از جمله آن می توان به چهار خطه شدن راهها، احداث و تفکیک مسیر تجاری و مسافری از یکدیگر، بهینه سازی پایانه مسافری برای زائران، خدمات رسانی به اتباع خارجی اشاره کرد. سال گذشته نارضایتی هایی به دلیل تفکیک مسیر عبور زائران ایرانی و اتباع خارجی بود که با تلاشهای انجام شده امسال مسیر یکی شد. 

شریعتی تصریح کرد: در شلمچه با محوریت فرمانداری خرمشهر کارها به طور کامل هماهنگ و منظم دنبال و انجام می شد. وضعیت شلمچه به لحاظ خدمات رسانی بسیار خوب بود، در بحث امنیت، دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی کارهای خوب و منظمی را انجام دادند و مشکل خاصی را در استان نداشتیم، موارد جزیی نیز به خوبی کنترل و مدیریت شد. 

وی با بیان اینکه در کارهای اجرایی و خدمات رسانی، دستگاههای زیادی متولی این امر بودند، یادآور شد: وجود دو پایانه مرزی در استان خوزستان که کار جابجایی زائران اربعین از آنها انجام می شود هم حسن است و هم مشکل، حسنش آن است که جمعیت ورودی در دو مرز سرشکن می شود و فشاری بر هیچ یک از پایانه ها وارد نمی شود اما اینکه بایستی برای مهیا سازی زیرساختها دو هزینه صرف شود مشکل است ضمن اینکه مدیریت ها هم به شکل جداگانه و به صورت تقسیم کار به انجام می رسید. 

استاندار خوزستان گفت: در مرز چذابه به لحاظ زیرساختها مشکلات جدی داشتیم به طوریکه در این مرز حتی یک هکتار پارکینگ وجود نداشت اما در اربعین پارسال ۲۵ هکتار پارکینگ ایجاد کردیم و برای اربعین امسال آن را به ۶۵ هکتار رساندیم و این در حالی است که وضعیت در مرز شلمچه بسیار بهتر بود و در حال حاضر در این مرز و پارکینگ های منتهی به آن در مجموع ۱۲۰ هکتار پارکینگ وجود دارد. 

شریعتی افزود: در بحث راهها، کارهای ارزشمندی انجام شد. طرح جامع چذابه با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی مراحل نهایی خود را طی می کند و تا دو ماه آینده به طور کامل به اتمام می رسد. در چذابه در مدت کمتر از دو ماه، ۲۷ کیلومتر لوله گذاری برای آبرسانی انجام شد ضمن آنکه سه ایستگاه پمپاژ و مخازن مورد نیاز نیز مهیا و نصب شد که با انجام آن به پایانه چذابه و ۱۳ روستای مسیر آبرسانی شد. 

وی با بیان اینکه آنچه امسال در چذابه انجام شد قابل تقدیر است، اظهار کرد: راه آهن در شلمچه نیز کارهای خوبی را در زمینه جابجایی زائران به انجام رساند، کارکرد تمامی دستگاههای اجرایی، ارتش، سپاه، نیروهای امنیتی، انتظامی، نظامی، مرزبانی و اطلاعاتی و به خصوص مردم خوزستان در قالب مواکب برای خدمات رسانی به زائران اربعین بسیار ستودنی و توصیف ناپذیر بود. 

وی با اشاره به راه اندازی دو قرارگاه رسانه ای در مرزهای شلمچه و چذابه تصریح کرد: برای نخستین بار کار اطلاع رسانی و انعکاس اخبار به شکل منسجم تری انجام شد، شهرداریهای آبادان، خرمشهر، سوسنگرد، بستان، تهران، شیراز و یزد کار نظافت محیط را به خوبی انجام دادند. اقدامات انجام شده در بحث پایانه ها نه تنها در موضوع اربعین که در طول سال در بحث صادرات و واردات کالا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. روزانه یک هزار کامیون در بحث صادرات کالا فعالیت دارند و این خود نقش اصلی در اقتصاد مقاومتی دارد.

کد خبر 4141217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =