عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

منابع آب زیرزمینی دشت کزاز درخطراست/صنایع ازمصرف آب شرب دست بکشند

شناسهٔ خبر: 4141578 -
شازند- عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: منابع آب زیرزمینی دشت کزاز به علت برداشت های سه صنعت بزرگ شهرستان شازند درخطر است و این صنایع باید ازمصرف آب شرب دست بکشند.

علی ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرستان شازند در موقعیت جغرافیایی مطلوبی از نظر میزان بارش سالانه قرار گرفته و در حوضه آبریز قره چای و سایر حوضه های آبریز قرار دارد، اما با توجه به در ارتفاع بودن این شهرستان و احداث برخی ها سدها، هم اکنون وضعیت آب در این شهرستان مطلوب نیست و نیاز است که عملیات آبخیزداری انجام پذیرد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی افزود: از سوی دیگر سه صنعت پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه در این شهرستان در دشت مرغوب کزاز مستقر هستند که برای فعالیت خود از منابع آب شیرین و با ارزش سفره های زیرزمینی منطقه بهره می گیرند و مصرف آنها نیز بالا است، در حالی که باید از آب های سطحی و پساب ها در صنایع بهره گیری شود.

با توجه به فعالیت گسترده کشاورزی در شهرستان شازند، ضروری است که از طریق عملیات آبخیزداری، از خشک شدن و از بین رفتن منابع آب سطحی و نابودی قنوات موجود جلوگیری شودعضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در این رابطه به وزیر نیرو در کمیسیون کشاورزی قبلا تذکر داده شده است و مجددا این مساله را با جدیت دنبال خواهم کرد؛ سه صنعت بزرگ شازند باید از مصرف بی رویه آب شرب و منابع زیرزمینی این منطقه دست بکشند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: با توجه به فعالیت گسترده کشاورزی در شهرستان شازند، ضروری است که از طریق عملیات آبخیزداری، از خشک شدن و از بین رفتن منابع آب سطحی و نابودی قنوات موجود جلوگیری شود.

ابراهیمی تصریح کرد: با وجود آن که ۶۵ کیلومتر از خط انتقال آب سدکمال صالح در شهرستان شازند واقع شده، اما هم اکنون بسیاری از روستاهای این شهرستان برای تامین آب شرب با مشکل مواجه هستند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۴۲ روستای شهرستان شازند در مسیر این سد هستند که نیاز دارند از آب شرب بهره مند شوند و پیگیری این موضوع را نیز در دستور کار داریم.

وی اضافه کرد: برمبنای قانون برنامه ششم توسعه، دولت بایستی ظرف مدت پنج سال، یازده میلیارد متر مکعب مصرف آب را در کشور کاهش دهد، چرا که هم اکنون در شرایط مناسبی از نظر وضعیت سفره های آب زیرزمینی قرار نداریم.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 6 =