توسط دانشگاه آکسفورد؛

کتاب سال سیپری ۲۰۱۷ منتشر شد

شناسهٔ خبر: 4142316 -
چهل و هفتمین کتاب سال سیپری ۲۰۱۷ با موضوع بررسی مسائل مهم روز در روابط بین الملل مانند منع تسلیحات، تسلیحات هسته ای، صلح پایدار و غیره توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، چهل و هفتمین «کتاب سال سیپری» با موضوع بررسی مسائل مختلف در روابط بین الملل از جمله تسلیحات و کنترل تسلیحاتی، درگیری های مسلحانه و تجزیه و تحلیل مساله درگیری توسط دانشگاه آکسفورد منتشر شد.

این کتاب می تواند نگاهی نو و البته علمی را به مخاطبان خود در خصوص مسائل روز روابط بین الملل از جمله موضوعات مطرح شده و بسیاری از موضوعات بدیع القا کند.

کتاب مذکور که توسط مجموعه ای از متخصصین و کارشناسان ارشد روابط بین الملل در «موسسه تحقیقات صلح بین الملل استکهلم» سوئد به رشته تحریر درآمده، همچنین به بررسی بسیاری از موارد و مسائل مشابه در روابط بین الملل ازجمله نظم امنیتی، خلع سلاح و همچنین بررسی موضوعات درخصوص نگاه بلند مدت به حوزه امنیت بین الملل پرداخته است.

برخی از مهمترین موضوعات مورد بحث در این کتاب عبارتند از: تجارت جهانی تسلیحات، هزینه های جهانی نظامی و البته نیروهای نظامی هسته ای جهان.

از سوی دیگر کتاب حاضر به بررسی صلح جهانی و مساله امنیت نیز به عنوان دو موضوع بسیار مهم روز جهان در عرصه روابط بین الملل پرداخته است.

مساله تسلیحات هسته ای و حتی موضوع پناهندگان نیز از دیگر موضوعات جذاب این کتاب را تشکیل می دهند که شامل مباحثی در حوزه های عدم اشاعه هسته ای، آوارگی اجباری و البته بررسی صلح پایدار در چارچوب برنامه سازمان ملل می شود.

به اعتقاد نگارندگان کتاب سال سیپری، جهان در سال ۲۰۱۶ شاهد پیشرفت قابل ملاحظه ای در زمینه منع تسلیحات هسته ای داشت و همین امر منجر به تصویب ماده قانون خلع سلاح سازی هسته ای در سال ۲۰۱۷ بود.

به گفته «شانون کایل»، رئیس پروژه تسلیحات هسته ای در موسسه سیپری زمینه تغییرات ایجاد شده در سال ۲۰۱۷ در زمینه تسلیحات هسته ای در حقیقت سال ۲۰۱۶ فراهم شد که ۱۲۲ کشور عضو سازمان ملل متحد به پیمان منع استفاده از تسلیحات هسته ای در جلسه ماه جولای ۲۰۱۷ رای دادند. این پیمان، سنگ بنای بسیار مهمی در زمینه راه بلند مدت به سمت خلع تسلیحات هسته ای به حساب می آمد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 10 =