منابع آگاه اعلام کردند؛

ماکرون تطابق موضع خود با بیروت درباره حریری را به ریاض ابلاغ کرد

شناسهٔ خبر: 4144835 -
منابع نزدیک به رئیس جمهوری فرانسه اعلام کردند: «امانوئل ماکرون» به ولیعهد سعودی ابلاغ کرده موضع پاریس در قبال عدم بازگشت حریری به لبنان با موضع میشل عون یکسان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه المیادین به نقل از منابع آگاه که آنها را نزدیک به رئیس جمهوری فرانسه معرفی کرد، اعلام کرده است: امانوئل ماکرون تطابق موضع پاریس با بیروت در خصوص عدم بازگشت حریری به لبنان را به بن سلمان، ولیعهد سعودی ابلاغ کرده است.

بر اساس این گزارش، این منابع افزودند: سفر اخیر ماکرون به عربستان برنامه ریزی نشده بود. با این حال، بازداشت حریری در عربستان سعودی موجب شد تا ماکرون به ریاض برود. ماکرون در دیدار با بن سلمان به او اعلام کرد که لبنان برای پاریس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بدین ترتیب ثبات آن باید حفظ شود. فضای حاکم بر سفر ماکرون به ریاض به هیچ وجه دوستانه نبود.

در ادامه گزارش المیادین به نقل از منابع نزدیک به ماکرون آمده است: ماکرون به مقامات سعودی و به ویژه بن سلمان اعلام کرد که استعفای حریری از پست نخست وزیری موجب افزایش تنش در لبنان شده است. ماکرون اعلام کرد که با موضع میشل عون در عدم پذیرش استعفای حریری موافق است. او به سعودیها گفت که باید لبنان را خارج از دایره بحران های منطقه ببینند. 

المیادین در ادامه آورده است: در خصوص توافق هسته ای نیز ماکرون به سعودی ها گوشزد کرد برای فرانسه مهم است که برجام حفظ شود و پاریس قصد بازنگری در این توافق را ندارد.

وی همچنین خطاب به سعودیها گفت: در یمن نباید دخالت شود؛ ما نه فقط از سوی ایران، بلکه از سوی دیگر کشورها نیز نباید در این کشور مداخله صورت پذیرد. 

این شبکه عرب زبان همچنین آورده است: ماکرون به سعودیها گفت که پرونده های «مسأله موشکی ایران» و «نقش منطقه ای» این کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وی تأکید کرد که پاریس هیچ مدرکی از اینکه موشک شلیک شده از یمن به ریاض، کار ایران بوده است، ندارد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 13 =