سند توسعه علم و فناوری استان قزوین تدوین می شود

قزوین- رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قزوین گفت: سند توسعه علم وفنآوری استان قزوین به عنوان اولین سند کشوری در استان تدوین می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالفضل یاری روز سه شنبه درنشست خبری که در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین برگزار شد اظهارداشت: خوشبختانه اولین استانی هستیم که سند آمایش سرزمین را تدوین کرده ایم که ساختار مدیریت آمایش مشخص شده است.

یاری افزود: سند توسعه علم و فناوری استان قزوین هم به عنوان نخستین سند کشور تدوین خواهد شد که می تواند مسیر علمی آینده استان را بخوبی ترسیم کند.

وی اضافه کرد: یکی از اهداف ما در تدوین این سند مشخص کردن مسیر راه آینده استان در توسعه صنعت، کشاورزی و سایر بخشهاست تا بدانیم با چه هدف و در چه مسیری حرکت کنیم تا هزینه های اضافی بر استان تحمیل نشود.

یاری تصریح کرد: استان قزوین با شرایط خاص اقتصادی و سیاسی که دارد بویژه با داشتن دشت قزوین باید بتواند بدرستی مسیر توسعه صنعتی را تعیین کند تا در اینده با چالش های جدی مواجه نشود.

رئیس سازمان برنامه وبودجه یادآورشد: در شرایط کنونی و با در نظر گرفتن همه چالش ها و مشکلات باید بدانیم آنچه مارا به سرمنزل مقصود می رساند توجه به آموزش عالی و امور پژوهشی و علم و فنآوری است تا کارها به نتیجه برسد.

یاری گفت: در سالهای گذشته با شکل گیری پارک های علم و فنآوری در استان، ورود شتابگر ملی، توسعه شرکت های دانش بنیان چشم انداز بسیار روشن و امیدبخشی در حوزه علمی استان ایجاد شده که ما را ملزم می کند در این بخش نیز مسیر خود را مشخص کنیم که تدوین سند علم و فنآوری در این راستاست.

وی اظهارداشت: تدوین سند علم و فنآوری در استان میتواند به ارتقاء سطح علمی و تقویت پارک های علم و فنآوری هم کمک کند و اسناد ارزشمندی را برای اینده علمی استان در اختیار ما قرار دهد.

همایش ملی آمایش علم وفناوری بهمن ماه در قزوین برگزار می شود

یاری در ادامه گفت: همایش ملی آمایش علم وفناوری بهمن ماه در قزوین برگزار می شود که در این همایش مجموعه ای از ایده های افراد صاحب نظر و نخبه برای تدوین سند توسعه علم و فناوری جمع آوری خواهد شد.

وی بیان کرد: در سالهای گذشته برخی دانشجویان پژوهش های زیادی در حوزه های علمی انجام داده بودند که پراکنده بود و تمرکز نداشت که این همایش در ساماندهی یافته ها نیز موثر است.

یاری اضافه کرد: این همایش می تواند نخبگان و ایده پردازان را دور هم جمع کرده و رهیافت مناسب را برای توسعه در بخش های مختلف به ما نشان دهد تا بتوانیم آگاهانه و منطقی در مسیر درست گام برداریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قزوین یادآورشد: برگزاری همایش ملی آمایش علم و فناوری در استان قزوین فرصت بسیار مناسبی برای دستیابی به اسناد و مدارک ارزشمند علمی است که این موقعیت با کمک نخبگان و اندیشمندان وایده پردازان محقق خواهد شد.

وی گفت: اگر بتوانیم نخبگان را در تنظیم سند ملی علم و فنآوری مشارکت دهیم به سند جامعی خواهیم رسید که نیاز آینده را بخوبی تامین خواهد کرد.

یاری اظهارداشت: در حوزه کشاورزی، صنعت و گردشگری باید علم و فنآوری را جدی بگیریم و بدانیم با اتکا به شرکت های دانش بنیان و فعالیتهای علم و فنآوری می توان به دستاوردهای ارزشمندی رسید.

وی گفت: اگر بتوانیم در تنظیم سند ملی علم و فنآوری موفق عمل کنیم میتوان الگوی مناسبی به کشور ارائه کرد تا در سایر نقاط هم عملیاتی شود.

مسئولان کشوری به نخبگان استانها اعتماد کنند

یاری بیان کرد: با برگزاری این همایش می خواهیم ثایت کنیم که در استانها نیروهای نخبه و علمی توانمندی حضور دارند که می توانند در تنظیم اسناد ملی مشارکت کنند و امیدواریم مسئولان کشوری به استانها اعتماد کنند و کارهای مهم را واگذار کنند.

کد خبر 4145125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =