مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور:

اولویت دولت حفظ آرامش مردم است/قانون تقسیمات کشوری بازنگری می شود

شناسهٔ خبر: 4145161 -
بندرعباس - مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور در مورد انتزاع ۵روستای شهرستان پارسیان گفت: دولت تدبیر و امید به دنبال ایجاد آرامش و انسجام است و دست به اقدامی که نارآمی در پی دارد نمی زند.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید جلالی سه شنبه شب در نشست با فرمانداران شهرستان های استان هرمزگان بیان داشت: دولت تدبیر و امید برای حل مشکل تقسیمات کشوری طرح  درجه بندی و کد گذاری تمامی نقاط جمعیتی کشور اعم از واحد ها و سطوح را اجرا کرد و واحدها تا پایان سال دارای کد تقسیماتی خواهند شد.

جلالی عنوان کرد: آبادی ها، اماکن و روستاها دارای شناسنامه می شوند که در همه سطوح در برنامه ریزی، سیاست گذاری و آمایش سرزمینی کارایی دارد. درجه بندی نیز تلاشی در جهت شناخت بهتر ظرفیت های موجود کشور خواهد بود.

مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور خاطرنشان کرد: نام‌گذاری‌ها در حوزه تقسیمات کشوری نیز باید با دقت صورت گیرد و هویت مناطق در این نام‌گذاری‌ها مورد توجه قرار داد.

جلالی با طرح سئوالی از فرمانداران که روستاهای کشور چه تعداد است، بیان داشت: هنوز تعداد روستاهای کشور را به درستی نمی‌دانیم و این آمار از ۳۵ تا ۳۸ هزار و حتی ۴۰ هزار نیز عنوان شده می شود در زمینه کدگذاری روستاها باید دقت بیشتری داشته باشیم.

وی در ادامه به دلایل عدم ارتقای روستاها به شهر نیز گفت: سیاست دولت روستازایی نیست.  دولت اولویت تخصیص اعتبار را بر روستاهای درجه یک گذاشته است و شهرهای درجه 6 اولویت های بعدی خواهند بود.دولت سعی دارد تا روستاهای موجود را تقویت کند و مردم هم پی برده اند ارتقای شهر کمکی به توسعه و آبادانی منطقه و محل سکونت آنها ندارد.

مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور تصریح کرد: موضوع تدقیق در مرزهای میان استان‌ها اهمیت فراوانی دارد و ما برای اولین بار در شهر ری تدقیق را اجرایی کردیم اما حق تغییر نداریم. اگر فرمانداران مشکلاتی را در حوزه تقسیمات کشوری می‌بینند باید آن‌ها را به صورت پیشنهاد مطرح و برای ما در وزارت کشور ارسال کنید تا در مرکز برای آنها تصمیم‌گیری شود.

جلالی با بیان اینکه تاکید وزیر کشور بر حفظ آرامش مردم در حوزه تقسیمات کشوری است، اظهارداشت: بنا به گفته وزیر کشور هیچ مصامحه‌ای نداریم و اگر مدیری به حق و یا به تفکر حق، اذهان مردم را در حوزه تقسیمات کشوری به هم بریزد با اشد حالت با آن برخورد خواهد شد و برخی غفلت‌های گذشته ما از این مسأله موجب شده تا شاهد برخی تنش‌ها باشیم که فرمانداران نمونه‌هایی از این مثال‌ها را در سال ۸۲ در هرمزگان بیان کردند.

وی در مورد انتزاع پارسیان (گاوبندی)، گفت: دولت همراه مردم است و مردم از یک سنخ و ملت هستند ولی در عین حال تفاوت های منطقه ای دیده می شود. دولت تدبیر و امید دست به اقدامی که آرامش و صعه صدر را مردم بگیرد نمی زند و کارهای دولت تاکنون خلاف جریان حفظ آرامش مردم هرمزگان نبوده است.

مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری در مورد درخواست شش استان برای اتصال به دریا با بیان اینکه اطلاعی ندارم، ابرازداشت: درخواست هایی از استان های مختلف که به دریا برسند وجود دارد. این خواسته است و همه خواسته ها عملی نیست و این گونه هم نیست که مورد بررسی قرار نگیرد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 0 =