دلایل از دست رفتن بازار قطر مشخص شود/ توسعه صادرات فارس

شیراز _ استاندار فارس گفت: بازار مناسبی در کشور قطر برلی تولیدات استان فارس ایجاد شد اما باید دلایل از دست دادن این بازار مشخص شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل تبادار صبح چهارشنبه در همایش روز ملی صادرات و تقدیر از صادرکنندگان برتر فارس تاکید کرد: صادرات از مبانی اصلی کشور است و باید توجه کنیم که رفتار دنیا به مراودات بین المللی جدید است و فعالیت تجاری بدون نگاه به این مهم کم معنی است.

وی ادامه داد: اگر توجه ویژه به تجارت بین المللی نداشته باشیم به طور حتم دیگران بازارهای مخالف را از ما خواهند گرفت.

استاندار فارس یادآور شد: مشکلات و چالش ها به جای خود مورد قبول است اما همه نگاه ها این نیست که سود بانکی بالا است و به نظر میرسد که مجموعه های تولیدی نگاه به درون دارند.

تبادار تاکید کرد: تولیدات باید متناسب با بازارهای جهانی باشد حتی اگر تولید کم باشد و به جای اینکه همیشه چالش ها را بیان کنیم باید تلنگری به خودمان بزنیم.

وی افزود: بازار مناسبی در قطر ایجاد شد اما باید دلیل کم شدن بازار قطر برای ما مشخص شود درحالیکه این بازار به کشورهای دیگر تعلق داشت.

استاندار فارس یادآور شد: از دست دادن بازار کشور قطر باید بررسی و دلایل کاهش آن نیز مشخص شود.

تبادار افزود: تقدیر و دادن تندیس به صادرکننده نمونه کافی نیست بلکه باید الگو سازی داشته باشیم و کارگروه توسعه صادرات باید با صادرکننده های برتر تشکیل شود.

وی با اشاره به اینکه باید از تمام فرصت ها استفاده شود به موضوع گردشگری اضافه کرد و گفت: تمامی زیرساخت های تاریخی و فرهنگی در موضوع جذب گردشگر در استان فارس آماده است بنابر این نباید فرصت های بزرگ را از دست داد.

تبادار تاکید کرد: نگاه ویژه ای به بخش خصوصی دارم و همه باید همکاری لازم را داشته باشند اما سهم استان فارس در صادرات بسیار اندک است در حالیکه محصولات کشاورزی و باغی استان فارس دارای جایگاه جهانی است.

استاندار فارس افزود: باید دلایل از دست رفتن بازارهای صادراتی و کمبود صادرات فارس هرچه سریعتر مشخص شود.

وی یادآور شد: راه آهن شیراز به بوشهر نهایی شد و گلگهر به شیراز نیز اتصال به بندر است اما امروز مانع افزایش صادرات این مباحث نیست بلکه با توجه به امکانات موجود باید حرکت کرد.

تبادار ادامه داد: باید نگاه ویژه به ارزش افزوده کالا نیز داشته باشیم به خصوص اینکه امروز به طور کامل در کنار بخش خصوصی هستیم و از هرگونه فعالیت اشتغال آفرینی و تولید حمایت می کنیم.

کد خبر 4145430

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =