در دیدار نماینده اراک با مدیرکل تبلیغات اسلامی مرکزی مطرح شد؛

ضرورت ساماندهی مراسمات مذهبی و سوگواری ها به منظور گسترش حضورمردم

شناسهٔ خبر: 4148884 -
اراک- طی نشست نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس و مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، بر ضرورت ساماندهی مراسمات مذهبی و سوگواری ها به منظور گسترش حضور مردم و هیات های مذهبی تاکید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام قربانپور، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی در نشستی با سید مهدی مقدسی، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس اظهار داشت: ما باید برای شهرستان اراک برنامه و نقشه راه سالیانه ای به منظور برگزاری مراسمات دینی، سوگواری ها و سایر آئین های مذهبی تعریف کنیم.

وی افزود: در حقیقت بایستی در این ارتباط به تمایلات مردم نیز توجه شود چراکه در غیر این صورت، مشارکت گسترده و پرشوری را شاهد نخواهیم بود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی بیان کرد: به نظر می رسد دامنه مراسمات بایستی از صرف برگزاری در مصلای اراک خارج شود و نظرخواهی از مردم نیز صورت گیرد تا شاهد حضور گسترده مردم باشیم.

قربانپور خاطرنشان ساخت: در ارتباط با مدیریت سوگواری ها و مراسمات دینی و مذهبی در استان، مسائلی وجود دارد که می طلبد با هم اندیشی رفع گردد و بایستی یک هماهنگی و تعامل ایجاد شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود عنوان کرد: پروژه نیمه تمام مجتمع فرهنگی و دارالقرآن اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی ده ساله شده و این در حالی است که تاکنون۵۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد و روند تخصیص اعتبار برای آن چندان مطلوب نیست.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی اضافه کرد: سال گذشته مقرر بود دو میلیارد ریال به این طرح اختصاص یابد که فقط یک سوم آن و حدود ۷۰۰میلیون ریال محقق شد.

برنامه های حوزه مذهبی و دینی از مسائل و مباحث سیاسی متأثر نشود

سید مهدی مقدسی نیز در این نشست با اشاره به ضرورت مدیریت برگزاری مراسمات و آئین های دینی در استان اظهار داشت: مراسمات دینی همچون راهپیمایی اربعین در حقیقت یک مانور سیاسی در جهان اسلام است و آمادگی ما را به منظور دفاع از حق، به دشمن می رساند.

وی افزود: در این سخنرانی های مناسبتی بایستی محتواهای غنی، تاثیرگذار و صحیح، برجسته و پر رنگ شده و از محتواهای مبتنی بر بدعت و خرافات پرهیز شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس بیان کرد: پیشنهاد بنده این است که با الگوگیری از استان هایی همچون زنجان(مراسم سوگواری حسینیه اعظم) به طور مثال یک روز خاص به منظور عزاداری حسینی گسترده، تعریف شود که در این صورت سال به سال، به تدریج حضور مردم و هیات های مذهبی در آن گسترش می یابد و پرشورتر خواهد شد.

مقدسی خاطرنشان ساخت: مردم در این زمینه عشق و علاقه و انگیزه ای دارند که در صورت مدیریت صحیح این احساسات پاک دینی و ارادت به اهل بیت(ع)، می توان مراسماتی هر چه بهتر و پرشورتر برگزار کرد، در حقیقت جمعیت سوگواران بایستی با مدیریت متمرکز و برنامه اصولی اجرایی ساماندهی شود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل تقدس مراسمات و آئین های مذهبی، این برنامه ها باید از گره خوردن با مسائل سیاسی دور بماند، عنوان کرد: در ارتباط با نمایندگی های آستان قدس رضوی، در برخی استان ها شاهد آن هستیم که استفاده سیاسی و ابزاری از این مساله صورت می گیرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس اضافه کرد: باید دقت داشته باشیم که مردم به امام رضا(ع) و آستان مقدسش عشق می ورزند و ترویج این فرهنگ بسیار ارزشمند است، به شرطی که در این رابطه انحراف و یا استفاده سیاسی صورت نگیرد، چراکه موجب دلزدگی مردم و به وجود آمدن آثار و احساسات منفی می شود، در این رابطه می طلبد که اداره کل تبلیغات اسلامی استان مدیریت و ساماندهی لازم را انجام دهد.

مقدسی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: در ارتباط با پروژه نیمه تمام مجتمع فرهنگی و دارالقرآن اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، پیگیری لازم را انجام خواهیم داد و با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در شورای برنامه ریزی رایزنی می شود تا اگر امکان داشته باشد از محل اعتبارات اسناد خزانه بودجه ای به این پروژه تخصیص یابد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 3 =