مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خبر داد؛

انجام۸۸۰۰مورد نمونه گیری وآزمایش مرتبط با آنفلوآنزای مرغی درمرکزی

شناسهٔ خبر: 4149392 -
اراک- مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از هشت هزار و ۸۰۰ مورد نمونه گیری و آزمایش به منظور پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان در استان مرکزی انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دامپزشکی استان مرکزی، محسن شانقی اظهار داشت: در پی اقدام ها و عملیات های پایش و مراقبت انجام شده در واحدهای پرورش طیور، زیستگاه های طبیعی و مراکز عرضه پرندگان زینتی تاکنون موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان گزارش نشده است.

وی افزود: با توجه به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال گذشته در استان مرکزی و وجود زیستگاه های مهم مهاجرت پرندگان با هدف پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از ماه ها قبل ستاد راهبری در استان شکل گرفته و در سایه مراقبت های مستمر تاکنون این استان از نظر ابتلای پرندگان به این بیماری پاک است.

شانقی ادامه داد: امسال برای مقابله و پیشگیری از شیوع احتمالی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی دو هزار و ۴۱ مورد پایش و مراقبت، دو هزار و ۹۳۷ مورد نمونه برداری و پنج هزار و ۸۷۴ مورد آزمایش از واحدهای تولید طیور صنعتی و سنتی، زیستگاه ها و مراکز عرضه پرندگان زینتی استان انجام شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: ۶۰۳ آزمایش مشکوک با انجام این آزمایش ها در استان مشاهده و برای انجام تحقیقات بیشتر به تهران فرستاده شد که این آزمایش ها نیز از نظر ابتلا به بیماری منفی گزارش شده است.

شانقی افزود: ۱۶ گروه فعال متشکل از ۳۲ نفر وظیفه پایش و مراقبت از واحدهای تولید طیور، زیستگاه ها و مراکز عرضه پرندگان در شهرستان های استان مرکزی را برعهده دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: برای پیشگیری از شیوع احتمالی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تاکنون ۱۳ کلاس آموزشی برای مرغداران و تولیدکنندگان و یک نشست برای دامپزشکان در شهرستان های استان برگزار شده است.

وی ادامه داد: امسال ۹ نشست ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این اداره کل و چهار نشست پدافند زیستی در استانداری مرکزی برای ابلاغ شرح وظایف به دستگاه های اجرایی فعال در حوزه مبارزه و مقابله با این بیماری برگزار شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی افزود: در صورت شیوع احتمالی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان، مواد و لباس های ضد عفونی، موتور سم پاش، دستکش، چکمه و موتور سم پاش به میزان کافی تهیه و در اختیار ادارات تابعه در شهرستان ها قرار داده شده است.

شانقی با یادآوری درگیر شدن ۱۶ واحد مرغداری در سطح استان مرکزی با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال گذشته ادامه داد: سه واحد از این واحدها با وجود بروز خسارت های پنج میلیارد ریالی به دلیل نداشتن بیمه کشاورزی نتوانستند از خدمات حمایتی این صندوق بهره مند شوند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 2 =