گزارشی از وجود کانون آنفلوانزادی فوق حاد پرندگان در یزد نیست

یزد ـ مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: هیچ گزارشی از وجود کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان یزد ارائه نشده است.

علی اکبر حدادزاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در راستای پیشگیری و مبارزه با بیماری خطرناک و مهلک آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، بررسی سرولوژیک بیماری آنفلوانزای پرندگان در واحدهای روستایی پرورش طیور بومی استان یزد انجام شد.

وی افزود: آنفلوانزای پرندگان یک بیماری ویروسی  بسیار عفونی ماکیان و پرندگان شکاری است که توسط تیپ های مختلف ویروس آنفلوانزا ایجاد می شود و به دلیل پایش قابلیت های گسترش این بیماری، طرح بررسی سرولوژیک بیماری آنفوانزای پرندگان به صورت سالانه در سطح کشور انجام می گیرد.

وی عنوان کرد: با توجه به نقش طیور روستایی در حفظ، تکثیر، تغییر و افزایش حدت و سازگاری ویروس آنفلوانزا، پایش سرمی جهت ردیابی تحت تیپ های احتمالی آنفلوانزای مرغی در طیور به ظاهر سالم از اهمیت خاصی برخوردار است.

حدادزاده ادامه داد: بر این اساس کارشناسان دامپزشکی ضمن بازدید از واحدهای روستایی واجد طیور بومی در سطح استان، اقدام به نمونه برداری سرمی از پرندگان کرده و نمونه های حاصل را برای آزمایش تخصصی تشخیص تیپ آنفلوانزا به آزمایشگاه دامپزشکی ارسال می کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد بیان کرد: در آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان یزد نمونه های ارسالی به روش الایزا و HI برای تیپ های ، ، آنفلوانزا مورد بررسی قرار می گیرند و همه نمونه هایی که در آزمایش الایزا مثبت، اما در آزمایش HI منفی بوده اند، برای انجام آزمایش‌های تکمیلی به دفتر مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی کشور ارسال می شود.

وی افزود: در پایش سرمی صورت گرفته، نمونه ها از نظر این بیماری منفی و در حال حاضر هیچ کانون آنفلوانزای فوق حادی در استان وجود ندارد.

کد خبر 4150050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =