بسیاری از حوادث به دلیل کم کاری های قبلی است

اهواز ـ استاندار خوزستان گفت:کوتاهی برای ایمن کردن ساختمان ها در برابر حوادث و بلایای طبیعی باعث بروز مشکلات بسیاری می شود؛ متأسفانه بسیاری از حوادث هم ناشی از کم کاری های قبلی است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا شریعتی پیش از ظهر امروز در مانور سراسری زلزله در دبیرستان حضرت خدیجه (س) اهواز در ارتباط با علت برگزاری این مانورها اظهار کرد: در این مانور آموزش های لازم ارائه و هماهنگی بسیاری بین مدیریت بحران استانداری، شهرداری، سازمان دانش آموزی، هلال احمر، آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی و سایر نهادها ایجاد می شود.

وی با اشاره به انجام هماهنگی های بین بخشی و آموزش خوب دانش آموزان افزود: این انسجام نشان دهنده تحقق اهداف برگزاری چنین مانورهایی است؛ یعنی آمادگی و هماهنگی بین بخشی خوب که در مواقع بحران ضروری هستند را امروز شاهد بودیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: برگزاری این مانورها باید تعمیق و گسترش داده شود تا آینده سازان این کشور بتوانند با آموزش بهتر و بیشتر در نجات و حفظ جان خود و سایر همکلاسی هایشان نهایت دقت را داشته باشند.

شریعتی با تأکید بر اینکه با برگزاری چنین مانورهایی باید در مقابل زلزله ها و سایر بلایای طبیعی آمادگی لازم را داشته باشیم، بیان کرد: آمادگی های فعلی در این مانور بیشتر آموزشی، انسانی و فراهم آوردن امکانات هست ولی برخی آمادگی ها نیز ساختمانی هستند که در این زمینه باید در ساخت و سازها اصول لازم را رعایت کنیم.

وی اضافه کرد: بعضا با رخداد برخی زلزله ها مشخص می شود که در ساخت و ساز تعدادی از اماکن و ساختمان ها اصول رعایت نشده و دقت لازم وجود نداشته است.

استاندار خوزستان تأکید کرد: به همه ادارات کل و سازمان های مسئول که در زمینه ساخت و ساز ساختمان های عمومی و دولتی مسئولیت دارند، از جمله نوسازی مدارس و راه و شهرسازی تأکید می کنم که دقت لازم را به سهم خود داشته باشند.

شریعتی ادامه داد: نظام مهندسی که کار نظارت بر ساخت و سازها را دارد نیز به صورت ویژه نکات موردنیاز در زمینه مقاوم بودن ساختمان ها را مدنظر قرار دهد و همچنین با سازمان هایی که اصول مهندسی و فنی را در مقابل بلایای طبیعی رعایت نمی کنند به صورت جدی برخورد و به هیچ وجه دستور هیچ مقامی را برای کوتاه آمدن در این موضوع نپذیرند.

وی یادآور شد: سازمان نظام مهندسی، شهرداری و سازمان های متولی باید در مقابل عدم رعایت اصول فنی و استاندارد در ساخت و سازها از حقوق اساسی مردم، دانش آموزان و همه اقشار دفاع کنند و من هم به عنوان خدمتگزار از آنها حمایت می کنم.

استاندار خوزستان بیان کرد: کوتاهی در مقابل ایمن کردن ساختمان ها در برابر حوادث و بلایای طبیعی دیگر باعث بروز مشکلات بسیاری می شود؛ متأسفانه بسیاری از حوادث پیش آمده ناشی از کاهلی و کم کاری های قبلی است.

شریعتی ادامه داد: امکانات و تجهیزات نسبت به استان های دیگر خوب و مناسب است ولی در سطح استانی با این وسعت، همچنین پتانسیل ها، استعدادها و صنایع بزرگ آن متناسب نیست.

وی اظهار کرد: با شهردار صحبت کردیم برای خرید بالابرهای بلندمرتبه  که اهواز ندارد، رایزنی کردیم؛ همچنین برای ساخت آب پاش، مه پاش و ساخت دو سالن مدیریت بحران صبحت کردیم.

استاندار خوزستان افزود: در یک بازه زمانی سه ساله این سالن های بحران را ساخته و امکانات لازم برای مقابله با حوادث و بلایای طبیعی را مطابق با استانداردهای کشوری و جهانی را نیز تأمین می کنیم.

شریعتی در ارتباط با مقاوم سازی مدارس تخریبی خوزستان گفت: در بحث نوسازی و مقاوم سازی مدارس به صورت جدی ورود کرده و تفاهمنامه های زیادی را در این زمینه با نوسازی مدارس کشور منعقد کردیم که به این کار سرعت ببخشیم.

وی گفت: هرچند بیشتر اعتبارات وزارت آموزش و پرورش ملی است ولی در عین حال در استان نیز کمک و مساعدت خود را خواهیم داشت. امیدوارم سازمان نوسازی کشور بیش از این به خوزستان نگاه ویژه داشته باشد تا استانداردهای استان خوزستان افزایش پیدا کند و وضعیت ۳۰ درصد مدارس تخریبی که محل نگرانی هستند نیز بهبود پیدا کنند.

کد خبر 4158014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =