موسیقی بومی از حالت ویترینی خارج شود

ساری- کارشناس ارشد ادبیات نمایشی با اشاره به اینکه موسیقی بومی را می‌توان با درام پیوند داد گفت: موسیقی بومی را باید از حالت ویترینی خارج کنیم.

علیرضا سعیدی در حاشیه جشنواره لیلم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه  همه هنرها باهم در ارتباط و در تعامل با یکدیگر هستند، افزود: قطعا آثار فاخر سینمایی، تئاتر و فیلم بدون موسیقی و داشتن ردپایی از روح موسیقی در کالبد وجودیشان ماندگاری لازم را به دست نمی‌آورند.

این کارشناس ارشد ادبیات دراماتیک یادآورشد: زمانی که موسیقی به تصویر کشیده شود، هویت ماندگار خود را حفظ کرده و در ضمیر ناخودآگاه ذهن انسان نهادینه می‌شود.

سعیدی گفت: موسیقی مازندران و چه بسا موسیقی بومی البرزنشینان دارای ظرفیت‌های بالایی بوده که باید از آن به درستی استفاده کرد.

این کارشناس ارشد ادبیات دراماتیک معتقد است باید موسیقی بومی را با درام پیوند داد و این موسیقی اصیل را از حالت ویترینی خارج کرد.

سعیدی خاطرنشان کرد: برای ایجاد جاذبه و ماندگاری موسیقی بومی که از فرهنگ و دل مردمان گذشته این سرزمین برخاسته در بین نسل جدید و آیندگان باید از موسیقی کاربردی استفاده کرد.

وی گفت: باید افسانه‌ها، آیین‌ها و داستان‌هایی که در پس اشعار موسیقی محلی نهفته دراماتیزه کرد و آن را در قالب فیلم یا تئاتر در آورد.

سعیدی با اشاره به اینکه فیلم و نمایش در ذهن مخاطب ماندگارتراست، یادآور شد: متاسفانه تا به امروز ما آثاری نمایشی و دراماتیک از آثار فاخر موسیقی بومی به روی صحنه  نداشته‌ایم.

وی تصریح کرد: اگر در سال‌های آینده در جشنواره لیلم این آیتم یعنی ورود گروه‌های نمایشی موسیقی بومی اضافه شود، این جشنواره می‌تواند جریان‌ساز و پرچم‌دار این امر در کشور شود.

این کارشناس ارشد ادبیات دراماتیک افزود: این پیوند مابین موسیقی و نمایش می‌تواند نسل جدید را بیشتر و بهتر به خود جذب کند.

کد خبر 4158907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =