۳۹ کتابخانه عمومی کردستان دارای بخش مستقل کودک است

سنندج - مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: در حال حاضر در ۳۹ کتابخانه عمومی استان بخش مستقل کودک فعال است.

به گزارش خبرنگارمهر،  اسماعیل احمدی امروز شنبه در اختتامیه کارگاه آموزشی دو روزه  مهارت های قصه گویی که با حضور کتابداران کتابخانه های عمومی استان در سنندج برگزار شد، گفت: اگر فرهنگ کتابخوانی در دوران کودکی در فرد نهادینه شود این امر نویدبخش جامعه ای روشنگر و با سواد برای آینده  کشور است.

وی با اشاره به نقش مهم آموزش کودکان در آینده کشور، اظهار داشت: کودکان آینده سازان کشور هستند بنابراین تربیت و پرورش روح و فکر آن ها به بهترین نحو امری ضروری است.

وی بیان کرد: شناسایی استعدادها و ظرفیت های افراد در دوران کودکی می تواند مسیر زندگی آن ها را در آینده مشخص کند و این امر آینده  روشن را برای فرد و جامعه رقم می زند.

وی نقش مهم کتابخانه های عمومی در هدایت کودک به سمت و سوی مطالعه و فعالیت های فرهنگی را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: این نهاد فرهنگی مانند خانواده و آموزش و پرورش نقش مهمی در شکل گیری شخصیت کودک دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان بیان کرد:  راه اندازی و توسعه بخش کودک با ویژگی های منحصر به فرد و منابع مربوط به این رده سنی از اولویت های اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان است.

احمدی با اشاره به اینکه تمامی کتابخانه های عمومی نهادی در کردستان دارای بخش کودک هستند، افزود: ۳۹ کتابخانه دارای بخش مستقل کودک است و بقیه به صورت کنار مجموعه فعالیت می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با تاکید بر اینکه کتابداران بخش کودک باید محیطی جذاب برای کودکان فراهم آورند، عنوان کرد: کتابداران باید با جذاب سازی محیط کتابخانه و همچنین توجه ویژه به نحوه رفتار با کودک زمینه را برای توجه بیشتر این رده سنی به کتابخانه ها فراهم سازند.

وی گفت: نحوه رفتار کتابدار با مخاطبان بسیار مهم است و در واقع شیوه رفتار او می تواند نقش اثرگذاری در جذب اقشار مختلف جامعه به سمت و سوی کتابخوانی و مطالعه داشته باشد.

وی اضافه کرد: برگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای کتابداران شاغل در بخش کودک از برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان است که در آینده نیز ادامه می یابد.

در ادامه این کارگاه آموزشی مدرس نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز با اشاره به نقش مهم قصه گویی در تربیت شخصیت کودکان، گفت: کتابداران بخش کودک کتابخانه های عمومی می توانند با برنامه های فرهنگی مناسب در  تربیت آینده سازان کشور نقش مهمی داشته باشند.

شاهدخت موسی زاده اضافه کرد: در این کارگاه آموزشی  به ارائه تکنیکهای قصه گویی شامل فن بیان، زبان بدن و استفاده مناسب از واژه ها و کلمات به شرکت کنندگان پرداخته شد .
 

کد خبر 4160265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =