نجات بخشی ۸۰۰ خانوار ساکن در مناطق پرخطر اهواز

اهواز ـ استاندار خوزستان گفت: با موافقت وزارت کشور، طرح نجات بخشی ۸۰۰ خانوار ساکن در مناطق پرخطر اهواز انجام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شریعتی ظهر امروز در جلسه شورای برنامه ریزی خوزستان اظهار کرد: با موافقت وزارت کشور، طرح جابجایی خانه های پرخطر در کوی رمضان و منبع آب را انجام می دهیم. به این خانواده ها مبلغ ۱۲ میلیون پرداخت و آنها را به شهر رامین منتقل خواهیم کرد.

وی افزود: طی صحبت با مسئولان ملی، ۸۰۰ خانوار این منطقه را از خطر و بحرانی که بیخ گوش اهواز است و آنها در معرض آسیب داده قرار داده نجات می دهیم.

استاندار خوزستان با اشاره اینکه وزیر کشور هم این مسئله را پذیرفته است، تصریح کرد: البته در این بین ۸۰ خانواری که در معرض بحران شدیدتری هستند را خودمان با اولویت انجام می دهیم.

شریعتی بیان کرد: اعتبار ماده ۱۲ در راستای حل مسائل بحرانی به استان اختصاص داده شده که پیش بینی حوادث احتمالی در این بحران ها را داشته باشیم؛ بنابراین انجام این امور برای پیشگیری از وقوع بحران باید در اولویت قرار گرفته و بعد پرداخت خسارت های سیل را در دستور کار قرار می دهیم.

وی با اشاره به اینکه اگر بنا باشد تعداد پروژه های کمتر اما کار مؤثرتر انجام شود خیلی بهتر است، تأکید کرد: باید برای پیشگیری از بروز خسارت های دیگر در آینده زیرساخت های تخریب شده در سیل قبلی را ترمیم و در این زمینه به ویژه باید برای ترمیم سیل بندها اقدام کنیم.

شریعتی با تأکید بر اینکه همه باید برای اصلاح وضع موجود و شرایط فعلی تلاش کنیم، گفت: در طول این پنج سال از ۹۰ تا سال گذشته میزان بیکاری طبق آمار مرکز ایران از ۲۵.۷ به ۱۴.۳ رسیده است و هرچند در استان مناسب نیست.

استاندار خوزستان با تأکید بر لزوم تمرکز بر رده های سنی فعال و تحصیلکرده جامعه در زمینه اشتغالزایی گفت: یکی از راه های توسعه اشتغال فعال شدن پروژه های عمرانی است؛ هرچند شرایط و وضع بودجه ای کشور مشخص هست ولی عنایت دولت به خوزستان ثابت شده است. یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق ملی توسعه به پیشنهاد دولت و با مصوبه مجلس به استان اختصاص و تاکنون ۲۴۰ میلیارد تومان به استان ابلاغ شده و شیوه نامه اجرایی آن از دی ماه به استان می آید؛ این اعتبار برای طرح های اشتغالزایی هزینه می شود که در حال حاضر مشغول جمع آوری طرح ها هستیم.

شریعتی یادآور شد: تفاهمنامه اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت تسهیلات با کارمزد حداقل هشت درصد نیز با بانک ملی منعقد شده که به تدریج شرکت های دانش بنیان، شهرک های صنعتی، اصناف تولیدی و ... از آن بهره مند می شوند.

وی بیان کرد: به دنبال انعقاد تفاهمنامه با بانک کشاورزی هم هستیم که مشاغل و کارگاه های مرتبط با کشاورزی از آن بهره مند می شوند؛ البته به بنگاه هایی تسهیلات ارائه می دهیم که با این شوک وارد شده بتوانند کار خود را ادامه بدهند و بازار کار داشته باشند.

شریعتی با اعلام این خبر که هفته گذشته با تلاش بسیار، ۱۷۰ میلیارد تومان برای فاضلاب ابلاغ شد، گفت: سال گذشته اعتبارات مشاغل خانگی تنها پنج میلیارد تومان بود ولی امسال ۳۵ میلیارد تومان برای این بخش ابلاغ شده است.

استاندار خوزستان در ارتباط با مدیران پروازی گفت: وجود این مسئله یعنی در استان خوزستان اشتغال هست؛ هرچند دولت به خوزستان عنایت دارد اما پای مسئله استخدام غیربومی ها هستیم.

شریعتی تصریح کرد: قبلا مناقصات روزنامه ای بوده ولی بر اساس وضع قوانین جدید سامانه ستاد هست و اگر این سامانه باشد دیگر کسی نمی تواند برای بومی ها امتیازی قائل شود؛ متأسفانه برخی مواقع وضع چنین قوانینی ضرر دارد و معایب آن را درنظر نگرفتند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه هیچ دستگاه اجرایی هم نمی تواند از غیر سامانه ستاد مناقصه برگزار کند، گفت: مطالبه ما از نمایندگان مجلس برداشتن این سامانه یا بومی کردن آن است.

شریعتی یادآور شد: در حال حاضر تنها راه در دست، ترک تشریفات است و امکان انجام آن برای همه پروژه ها که وجود ندارد؛ من تمام تلاش خود را برای بهره مندی از نیروهای بومی به کار گرفته ام.

کد خبر 4160838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =