اعجاز علمی قرآن و صدق دعوی نبوت

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: تمام پیامبران انتخاب شده از سوی خداوند بلند مرتبه، برای صدق دعوی خود با توجه به شرایط روز معجزه ای آورده اند، در زمان حضرت محمد (ص) نیز با توجه به موقعیت آن روز و گرایشات ادبی مردم، "قرآن کریم" جاودان اعجاز خاتم النبیین (ص) از سوی خالق هستی نازل شد که منبعی غنی و ارزشمند برای هدایت انسان به سعادت دنیوی و اخروی است .

به گزارش خبرنگار مهر،  "اعجاز" در لغت یعنی عاجز کردن و در اصطلاح عبارت از هر عملی است که از کسی با ادعای پیامبری و برای اثبات ادعای او صادر شود و همگان از آوردن آن ناتوان بمانند. معجزه اسم فاعل این کلمه به شمار می رود یعنی امری مافوق بشر که خارق العاده باشد . قرآن نیز به علت معجزه بودن این ویژگیها را دارد. قرآن هم دارای اعجاز لفظی است و هم دارای اعجاز معنوی . اعجاز لفظی قرآن مربوط به مقوله زیبایی و اعجاز معنوی قرآن مربوط به مقوله علمی آن است . 

قرنها پیش قبل از آنکه بشر به تکنیک و تکنولوژی امروزی دست یابد، قرآن حقایقی را برای بشریت آورده که تا امروز به درستی بر کسی آشکار نشده است . در واقع حقایقی که در قرآن و جود دارد تغییرناپذیر است و هر کس به اندازه درک و درایت خود آن را می فهمد و درک می کند. 

اعجاز علمی قرآن، اندیشمندان و علما را بر آن داشت تا در باب قرآن تحقیقات و پژوهشهایی را انجام دهند و برخی  از حقایقی که برای بشریت آشکار نشده را با استناد به آیات الهی تبیین کنند. چرا که علما دریافتند برای هر چه که در نظام هستی اعم از علوم پزشکی، زمین شناسی، دریانوردی، ستاره شناسی، فضانوردی و علوم انسانی وجود دارد، قرآن به آن اشاره ای کرده است.

در این راستا دانشنامه اعجاز علمی قرآن برای اولین بار در شورای عالی امور اسلامی در مصر نوشته شد. از سوی دیگر به منظور انسجام و هماهنگی فعالیتهایی در ارتباط با معانی قرآن و مضامین آن شوراهایی با هدف تلاش در تبیین اعجاز علمی قرآن، کشف دقیق معانی آیات کتاب خدا با استناد به اصل تفسیر و دلایل لغوی و مقاصد شریعت اسلامی تشکیل شدند. از این شوراها می توان به شورای جهانی اعجاز علمی قرآن در مکه اشاره کرد که یکی از شوراهای انجمن جهانی مسلمانان است و به مسئله اعجاز علمی قرآن و سنت نبوی پرداخته، با دلایل علمی و برهان و استدلال سعی در صدق دعوی رسالت اسلام دارد.

شوراها و انجمنهای مختلف به منظور بیان اعجاز علمی قرآن نشستها و گردهمائیهای مختلفی را برگزار می کنند و در هر دوره پژوهشگران و محققان دستاوردهای علمی خود را از قرآن ارائه می دهند. این شوراها پس از برگزاری هر نشست علاوه بر ارائه دستاوردها و نتایج آن، کتابها، مجلات و نشریاتی منتشر می کنند که به زبانهای مختلف است . 

اولین همایش اعجاز علمی قرآن حدود 20 سال پیش در اسلام آباد پاکستان در سال 1408 هجری، دومین همایش اعجاز پزشکی در قرآن و سنت در سال 1409 در مصر، سومین همایش اعجاز پزشکی در زمینه روزه در ریاض در سال 1411، چهارمین همایش اعجاز علمی قرآن و سنت نبوی در 1412 در داکار سنگال، پنجمین همایش علمی قرآن در روسیه در سال 1414، ششمین همایش در سال 1419 در اندونزی، هفتمین در سال 1421 در بیروت لبنان از سوی شورای جهانی اعجاز علمی قرآن و سنت نبوی وابسته به انجمن جهانی مسلمانان در عربستان برگزار شد.

این در حالی است که هر یک از شوراها برای پیشرفت در زمینه اعجاز علمی قرآن و پیشبرد اهداف اسلام تلاشهای بسیاری دارند، که از آن جمله می توان به دستاوردهای اخیر در هشتمین همایش اعجاز علمی در قرآن و سنت نبوی که کویت برگزار شد اشاره کرد که طی آن شرکت کنندگان ضمن ارائه داروها و تجویزات برای برخی از بیماریهای صعب العلاج چون ایدز، بیماری کبد و کلیه و دیابت در کودکان، طرحها و برنامه هایی برای توسعه فعالیت و اطلاع رسانی در این زمینه به همه جهانیان ارائه کرده اند که از آن می توان به تأسیس شبکه ماهواره ای برای برنامه های اعجاز علمی قرآن، تأسیس مرکز برای تحقیقات علمی قرآن و تأسیس مرکز وقف برای حمایت از فعالیتهای اعجاز علمی قرآن اشاره کرد.

کد خبر 416343

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =