کلینیک‌های بیهوشی در نظام سلامت مغفول مانده است

دبیر اجرایی سیزدهمین کنگره بین المللی آنستزیولوژی، مراقبت‌های ویژه و مدیریت درد، از مغفول ماندن کلینیک‌های بیهوشی در نظام سلامت خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر افشین‌ جعفرزاده‌ گفت: یکی از تخصص‌های کلینیک‌ کشور رشته بیهوشی‌ است که در این عرصه‌ متخصص‌ بیهوشی‌ در کشور کم نداریم‌ و از لحاظ‌ توانمندی از استانداردهای‌ جهانی نیز خیلی عقب‌ نیستیم‌، تنها باید در حوزه تجهیزات به روزرسانی‌ را مدنظر قرار بدهیم‌ و خوشبختانه در حوزه دارویی نیز از استانداردهای‌ جهانی قابل قبولی برخوردار هستیم‌.

وی از وجود حدود بیش از ۵۰۰ مقاله در سیزدهمین کنگره‌ آنستزیولوژی‌، مراقبت‌های ویژه‌ و مدیریت‌ درد خبر ‌داد و اظهار کرد: تولید علم‌ کشور در حد مطلوبی‌ است و می‌توانیم بگوییم‌ در رده‌ کشورهای‌ در حال توسعه‌ در منطقه‌ جایگاه‌ اول را دارا هستیم‌ و از لحاظ‌ توانمندی‌ فردی‌ نیز از استاندارد جهانی برخوردار هستیم‌.

جعفرزاده در ادامه اظهار کرد: رشته بیهوشی حدود چهار هزار پزشک حاذق‌ دارد و در این عرصه‌ کمبود پزشک نداریم‌، بلکه باید با مدیریت صحیح‌ این پزشکان را به کار بگیریم‌ تا شاهد توزیع‌ عادلانه‌ خدمات سلامت باشیم‌.

وی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین‌ مکان هایی که مغفول‌ مانده کلینیک‌های بیهوشی‌ است که حق بیمار است  و قبل از ورود به اتاق عمل همانطور که با جراح در ارتباط است با پزشک بیهوشی نیز همراه شود و در ویزیت‌های خود از شرایط بالینی‌ و فیزیولوژی‌ خود مطلع‌ باشد که تحقیقات نشان داده تعامل متخصص بیهوشی‌ با بیمار کاهش استرس و مدیریت بیهوشی را به همراه دارد.

جعفرزاده‌ افزود: رشته بیهوشی‌ وابسته به تکنولوژی‌ است که امیدواریم‌ موضوع بروز رسانی‌ تجهیزات‌ و ورود تکنولوژی‌ نیز در کنار توانمندی‌ علمی متخصصان به کار گرفته شود و شاهد بهره‌مندی حداکثری‌ از خدمات سلامت باشیم.

وی در پایان‌ با توجه به عدالت‌ بین‌ رشته‌ای در نظام سلامت گفت: در بحث‌ تعرفه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها باید متخصصان عرصه‌ نیز دعوت شوند و با توجه به نظرات متخصصان‌ هر رشته‌ برای آنان تصمیم‌گیری شود تا همگی‌ در کنار هم بتوانیم‌ با طرح‌ تحول‌ همراه شویم‌ و به بهترین‌ شکل خدمات را به مردم ارائه کنیم‌.

کد خبر 4164793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =