خلاقیت در آثار نویسندگان نباید کم رنگ شود

دکتر پروین سلاجقه - نویسنده و پژوهشگر ، گفت : اگر بنا باشد که مراکز دولتی خط و مشی را اعمال کرده و نویسندگان نیز به تبعیت از آن خط و مشی دست به قلم ببرند ، تنها یک سلیقه خاص اعمال می شود و خلاقیت در آثار نویسندگان از بین خواهد رفت .

این نویسنده درگفتگو با خبرنگار مهر، با بیان این مطلب ، افزود : نویسنده باید آزادانه درحیطه تخصصی خود قلمفرسایی کند  و از سوی سازمانها مورد حمایت قرار گیرد ، با توجه به تعهدی که سازمانهای دولتی نسبت به فرهنگ جامعه دارند ، باید سیاست های خود را طوری اعمال کنند که لطمه ای به خلاقیت نویسندگان وارد نشود .

دکتر پروین سلاجقه یاد آور شد : در مورد ناشران خصوصی این مسئله متفاوت است ، چرا که هدفشان عمدتا کار فرهنگی نیست بلکه در کنار آن امرار معاش را نیز در نظر دارند ، در نتیجه به طورخصوصی خط و مشی هایی را درنظرمی گیرند و براساس آن خطوط آثارنویسندگان را منتشرمی کنند ، مثلا یک ناشر تنها آثار ادبیات معاصر و ناشری تنها آثاری در زمینه ادبیات کهن را منتشرمی کند و تعهدشان نسبت به جامعه مانند سازمانهای دولتی نیست .

وی تصریح کرد : می توان در این زمینه سیاست روشن و یکدستی را  اعمال کرده و صد در صد مشارکت نویسندگان هم مهم است ، به عقیده من باید سازمانهای دولتی قوانینی را اعمال کنند که نویسندگان به صورت آزاد ، استعدادهای خود را به رشته تحریر در آورند و آنها نیز حمایت کنند .

این نویسنده ادامه داد : نباید سیاست ها درچارچوب های مشخص شده و یا الگوهای از پیش تعیین شده قرار گیرد و تنها  تعداد خاصی از آثار و منطبق بر آن سیاست ها منتشر شود ، برخورد با مقوله هنر و ادبیات برخورد ویژه ای است و باید سازمانها سیاست پذیرش خود را تغییر بدهند .

وی اضافه کرد : ناشران خصوصی هرکدام به علل گوناگون مانند گرانی کاغذ و یا نرسیدن به موقع مجوز از میدان خارج می شوند و تنها عده ای خاص و سیاست های خاص و محدود باقی می مانند و این امر در نهایت به رشد خلاقیت لطمه وارد خواهد کرد .

سلاجقه خاطرنشان کرد : کمیسیون فرهنگی مجلس ، وزارت ارشاد هرکدام نقش به سزایی دراین زمینه دارند که با اعمال نظراین وضعیت را مساعد کنند ، امروزه بسیاری ازنویسندگان ازنوشتن ناامید شده اند و این یاس بسیارخطرسازاست .

کد خبر 416536

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =