تمدن اسلامی بدون وحدت و همزیستی اسلامی محقق نمی شود

حجت الاسلام مبلغی گفت: اگر فعالیت های ما در عرصه وحدت در چارچوب فرهنگ و تمدن اصیل خود نباشد به نتایج مطلوب نخواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی؛ رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در کمیسیون طرح های احیاگران جهان اسلام در حاشیه برگزاری سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در دومین روز این کنفرانس با تاکید بر موضوع بازگشت به چارچوب تمدنی و فرهنگی اسلام، بیان داشت: ایجاد وحدت باید به سمت ایجاد یک فرهنگ و تمدن اسلامی باشد. فرهنگ و تمدن بزرگترین چیزی است که فعالیت های خود را باید به سمت آن سوق دهیم و اگر این توجه را نداشته باشیم فعالیت های ما موفق نخواهد بود و نتایج مطلوبی نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: همه تلاش ها و فعالیت های عالمان و متفکران دینی و حتی سیاستمداران نیز باید درچارچوب ایجاد فرهنگ و تمدن اسلامی باشد تا موجودیت و انسجام خود را به دست بیاورد.

مبلغی با طرح این سوال که آیا تمدن اسلامی می تواند بدون وحدت و همزیستی اسلامی تحقق پیدا کند؟ گفت:  بدون تردید تمدن اسلامی نمی تواند بدون وحدت و همزیستی اسلامی محقق شود چرا که قرآن کریم نیز می فرماید شما امت واحده هستید و خداوند شما یکی است و همه من را عبادت می کنید بنابراین اسلام به عبادت امت بعد از  واحده بودن آنها اشاره و تاکید می کند و این اهمیت وحدت را نشان می دهد و صلاح مردم در همزیستی و معاشرت با همدیگر است.

وی با اشاره به نظریات علما و اندیشمندانی همچون شهید صدر در طرح عوامل احیا گر تمدن ساز، افزود: از نگاه شخصیتی همچون شهید صدر ما برای حل مسائل خود حتی در عرصه علمی و تخصصی باید با علم و آگاهی به قرآن مراجعه نمائیم و با تفسیر موضوعی از کلام الله می توانیم پاسخ آنها را یافته و برطرف کنیم. در بحث تمدن نیز باید به قرآن مراجعه کرده و با منطق استنطاق نیازهای تمدن سازی را پیدا کنیم که بدون تردید پیش نیاز آن ایجاد وحدت برای نیل به تمدن است.

کد خبر 4165445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =