اساس اسلام بر وحدت و برادری است/ وحدت به معنای تأکید بر مشترکات

آیت الله صالحی گفت: خیال نکنیم وحدت یک دستور اخلاقی است بلکه اساس اسلام برادری و وحدت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله محمد هاشم صالحی افغانی، رییس حوزه علمیه زینبیه افغانستان، در نشست عمومی سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، با بیان این که آیین اسلام تنها نظامی است که فرشته نجات و ضامن سعادت دنیا و آخرت جامعه بشری است، بیان داشت: اسلام نیرو بخش، سعادت بخش، شفا بخش و امید بخش است؛ نظامی اسلامی است که می تواند بشریت را به سوی مدینه فاضله هدایت کند.

وی ادامه داد: اسلام دارای عقلانیت است. اسلام مطابق با فطرت است به همین دلیل با سرعت سرسام آور در حال پیشرفت است و این پیشرفت سبب شد دشمنان و دوستان نادان به اسلام حمله کنند. شاید هیچ نظامی همانند اسلام مورد تهاجم و حمله قرار نگرفته؛ چون اسلام با سرعت در حال پیشرفت است.

آیت الله صالحی تأکید کرد: حملات گوناگونی به اسلام از طریق مختلف همانند تبلیغات و... صورت گرفت؛ گاهی گفته شده اسلام دین خشونت است و گاهی نیز به آن حمله نظامی کرده اند ولی دشمنان از این کارها نتوانسته اند نتیجه بگیرند، به همین دلیل بر ایجاد اختلاف میان امت اسلام متوسل شدند، چون هیچ چیزی همانند تفرقه و اختلاف نمی تواند به اسلام آسیب برساند به همین دلیل اسلام بر اخوت، برادری و وحدت تأکید دارد.

وی افزود: هیچ قانونی همانند اسلام بر وحدت و برادری تأکید نکرد. خیال نکنیم وحدت یک دستور اخلاقی است بلکه اساس اسلام برادری و وحدت است؛ البته وحدت به معنای معقول است. وحدت به معنای این نیست که تمامی مذاهب دست از مذهب خود بردارند و همه یک مذهب را بپذیرند، بلکه باید بر مشترکات اصلی و فرعی توجه کنیم، باید یک دیگر را تحمل کنیم و این معنای اتحاد و انسجام است.

این عالم افغانستانی تصریح کرد: مسلمانان باید با یک دیگر برادر، متحد و مسنجم باشند. همه باید برای یک هدف مشترک کار کنند. اسلام از نظر علم، منابع و... کاستی ندارد و مسلمانان باید این ظرفیت های داخلی را بپذیرند.

کد خبر 4165492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =