واکنش شدید میشل عون به اظهارات مبارک / نظرسنجی الجزیره درباره سقوط قریب الوقوع دولت سنیوره

میشل عون رئیس جریان مسیحی ملی آزاد لبنان با هشدار به کشورهای عربی درباره پیامدهای خطرناک هرگونه دخالت نظامی در این کشور برای حمایت از طایفه مشخص، اتهامات وارده علیه ایران و سوریه را بی پایه و اساس دانست و آمریکا را به مشکل آفرینی برای کشور متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، میشل عون در گفتگو با شبکه العالم، گفت که دولت کنونی لبنان بر اساس آنچه دلخواه آن است با قانون اساسی رفتار می کند و به آن و اصول و آداب دمکراتیک لبنان ضربه وارد می کند.

وی افزود : ما طی روزهای گذشته با پرچم لبنان و فارغ از هرگونه رنگ و طایفه به خیابانها آمدیم .

عون تلاش برخی برای برداشتن ماهیت لبنانی از این تظاهرات و اعتصابات و توصیف آن به طایفه گری را رد کرد.

وی خاطر نشان کرد : جریان ملی آزاد که وی رهبری آن را برعهده دارد، به شکل سازمان یافته آماده تداوم این اعتصابات تا تحقق اهداف مورد نظر در سرنگونی این دولت است.

عون گفت :  بعد از جنگ اسرائیلی(جنگ 33 روزه) به فواد سنیوره، ضرورت انجام تغییر در کابینه را گوشزد کردیم، اما او به شکل نامناسب این درخواست را رد کرد و از حامیان عرب و بین المللی خود خواست قانون جدید انتخابات لبنان را تدوین کنند ؛ اکثریت در پارلمان لبنان به سبب اقدام سنیوره در تعطیل کردن شورای قانون اساسی صلاحیت ندارند.

وی تصریح کرد : این دولت محکوم به شکست است به چند دلیل که یکی از آنها پایبند نبودن به وعده هایی است که به هنگام تشکیل داده بود و اینکه در طی دوره گذشته هیچ قانون انتخاباتی جدید را به پارلمان ارائه نکرده است و دلیل دیگری که این دولت محکوم به شکست است؛ افزایش اقدامات غیر قانونی و احترام نگذاشتن به توافقنامه وین از طریق تحریم دیپلماتیک رئیس جمهور است.

میشل عون از دولتهای عربی خواست تا قانون اساسی لبنان را به شکل دقیق و خوب مطالعه کنند تا از نامشروع  و غیر قانونی بودن دولت سنیوره مطمئن شوند.

وی درباره میزان اختیارات رئیس جمهور لبنان برای مکلف کردن شخص سنی دیگر برای تشکیل دولت جدید بر قانونی بودن این اختیار تاکید کرد و گفت : وقتی دولت خارج از چارچوب قانون اساسی قرار دارد و توان انجام وظیفه خود را به شکل دلخواه ندارد، در آن صورت رئیس جمهور می تواند آن را مستعفی تلقی کرده و تشکیل دولت جدید در کشور را درخواست کند.

رئیس جریان مسیحی ملی آزاد به مسئله دادگاه بین المللی برای محاکمه عاملان ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان اشاره کرد و گفت : این دولت به دنبال تایید و تصویب دادگاه بین المللی نیست، بلکه تنها قصد تحریک مخالفان را دارد، وی خواهان آن شد تا توضیح روشنی درباره مفاد تشکیل این دادگاه به مخالفان به منظور آشنایی با هرگونه برداشتی از این مسئله که خواهان برداشته شدن مصونیت قانونی از هر لبنانی در برابر دخالت بین المللی شده است.

میشل عون در واکنش به موضعگیری اخیر حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر در قبال تحولات لبنان و هشدار وی درباره احتمال درگیری طائفه ای در این کشور اظهار داشت : لبنان یک کشور باز نیست و به سبب نظارت هوایی، زمینی و دریایی بین المللی ورود به آن به سهولت امکان پذیر نیست؛ اظهارات مبارک تاسف برانگیز است، زیرا لبنان نمی تواند از یک سوراخ دو بار گزیده شود( اشاره وی به جنگ داخلی 15 ساله) .

وی در عین حال به کشورهای عربی درباره پیامدهای دخالت نظامی در لبنان برای حمایت از طایفه مشخص هشدار داد.

میشل عون، ادعاها واتهامات غرب و برخی جریانهای داخلی لبنان مبنی بر دخالت ایران و سوریه در امور لبنان را بی پایه و اساس دانست و گفت : آمریکایی ها همچنان در حال جستجوی سلاح کشتار جمعی در عراق هستند که به خاطر آن علیه این کشور جنگ به راه انداختند و آنها امروز با طرح ادعای دخالت ایران و سوریه در امور لبنان به دنبال مشکل آفرینی برای کشور ما هستند.

پیش بینی شبکه الجزیره درباره سقوط قریب الوقوع کابینه سنیوره

اکثریت شرکت کنندگان در نظرسنجی اخیر شبکه "الجزیره" قطر پیش بینی کرده اند که دولت "فواد سنیوره" نخست وزیر لبنان در برابر خواست و تظاهرات مردمی این کشور سقوط می کند .

گزارش خبرگزاری مهر، این نظرسنجی از 30 نوامبر به مدت سه روز در پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی الجزیره  صورت گرفته است و نزدیک به 17هزار نفر از کاربران در آن مشارکت کرده اند.

براساس این نظرسنجی، 4/64درصد شرکت کنندگان پیش بینی کرده اند که تظاهرات شهروندان لبنانی به سرنگونی دولت منجر خواهد شد، اما 6/35درصد دیگر پیش بینی کرده اند که دولت سنیوره در برابر خواست تظاهرکنندگان پایداری کند.

گفتنی است حزب الله، جنبش امل و جریان مسیحی ملی آزاد لبنان از شهروندان لبنانی خواستند که از جمعه گذشته برای سرنگون کردن دولت کنونی لبنان و درخواست برای تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور برای مشارکت همگان در تصمیم گیری ها به خیابانها بیایند که این تجمعات و اعتصابات همچنان ادامه دارد و مرکز بیروت هر روز شاهد حضور گسترده مردم است.

حزب الله، جنبش امل و جریان ملی آزاد لبنان اخیرا با نامشروع و ناتوان دانستن دولت کنونی لبنان در ایفای وظایف خود و قبضه قدرت در آن از سوی یک طیف خاص، خواستار کناره گیری دولت و تشکیل دولت وحدت ملی شده اند.

کد خبر 416578

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =