امان الله جوان شاه گفت:‌ بانک جامع اطلاعات پسته ایران توسط موسسه تحقیقات پسته کشور و در راستای برنامه های سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی و اهداف وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شد.

رئیس موسسه خرما و میوه های گرمسیری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این که ایران دارای غنی ترین ذخایر ژنتیکی پسته جهان است،‌ گفت: ‌این پتانسیل‌ها موجب شده که ایران بزرگ ترین تولید کننده پسته در جهان باشد.

امان الله جوان شاه  با اشاره به مزایای راه اندازی بانک اطلاعات پسته ،‌ افزود:‌ حفظ ارقام و ژنوتیپ‌های  پسته ایران ، ‌تامین اطلاعات لازم جهت انجام پروژه های ملی و منطقه ای ،‌ کمک به انجام طرح های تحقیقاتی در دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و پژوهشی کشور ،‌ جلوگیری از اتلاف وقت و صرف هزینه برای اجرای پروژه های تکراری با داشتن اطلاعات این بانک و کمک به تکمیل کارهای تحقیقاتی ناتمام از مهمترین امتیازات راه اندازی این بانک اطلاعاتی است.

وی با اشاره به این که در این بانک اطلاعاتی آخرین اطلاعات در یافته های علمی در مورد پسته آمده است ، ‌گفت: ‌همچنین اطلاعاتی در مورد ارقام پسته و ‌کاشت ، ‌داشت و برداشت  این محصول ، ‌نشریات علمی چاپ شده در مورد پسته ،‌مجموعه مقالات علمی مرتبط با آفلاتوکسین ،‌استاندردهای بین المللی (کدکس)‌تدوین شده در مورد این محصول و بانک اطلاعات آفات و بیماری های پسته  در این بانک اطلاعاتی قرار دارد.

کد خبر 416626

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =