انتقال از دلار به یورو در مبادلات ارزی بسیار سخت و پیچیده است

یک کارشناس ارشد در مسایل پولی و بانکی با تاکید بر این که انتقال از دلار به سایر ارزها و در راس آنها یورو اقدامی لازم است و راه دومی برای آن وجود ندارد، مطرح کرد: این احتمال وجود دارد که اروپائیان نیز بر روی یورو حساسیت نشان دهند که در این زمان، قدرت انتخاب ما بسیار کاهش خواهد یافت و در شرایط سختی قرار خواهیم گرفت. محمد هادی مهدویان در عین حال گفت: انتقال از دلار به یورو در مبادلات ارزی بسیار سخت و پیچیده است.

محمد هادی مهدویان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص جایگزینی یورو به جای دلار در مبادلات ارزی کشور گفت : مسئله انتخاب ارز خارجی در مبادلات ارزی دارای سه بعد امنیتی که ناظر بر حفظ سلامت وامنیت دارایی های خارجی است ، بعد مبادلاتی که ناظر بر هزینه انجام مبادلات خارجی( هزینه پرداخت ها وهزینه فاینانس ها) است و بعد ارز محاسباتی اقتصاد ایران است.

وی در خصوص بعد امنیتی این قضیه اظهارداشت : در گذشته این موضوع مد نظر بوده و در حال حاضر با درجات بیشتری مد نظر قرار گرفته است.

مهدویان با بیان این که به طور یقین انتقال از دلار به سایر ارزها و در راس آنها یورو یک اقدام لازم است و راه دومی برای آن وجود ندارد، افزود: این احتمال وجود دارد که اروپائیان نیز بر روی یورو حساسیت نشان دهند که در این زمان قدرت انتخاب ما بسیارکاهش خواهد یافت و در شرایط سختی قرار خواهیم گرفت.

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهارامیدواری کرد، دولتمردان کشور در این انتقال چنین ریسکی را در نظر داشته باشند تا وارد مرحله ریسک جدیدتری نشوند.

وی با اشاره به بعد دوم قضیه یعنی بحث هزینه های انتقال ارز دلار به یورو، گفت : انتقال ارز دلار به یورو باعث افزایش قابل توجه هزینه های مبادلاتی می شود، زیرا تمام دنیا با دلار فعالیت می کند نه با یورو . برهمین اساس، یورو را در دنیا ارز قابل اطمینان و باثباتی نمی دانند.

مهدویان دو دلیل برای انجام فعالیت تمام کشورهای دنیا با دلار یعنی وزن اقتصاد امریکا وهجمونی دلار و قابل پیش بینی بودن نسبی تر و بهتر دلار نسبت به یورو ذکر کرد و افزود: در این ارتباط دلار به خصوص برای کشورهای در حال توسعه و نوظهور، یک ارزقوی تلقی می شود، بنابراین انتخاب تمام کشورهای دنیا یورو است.

وی با اشاره به درآمدهای دلاری نفت کشور و این که در این بحث ایران تنها یک بازیگر کوچک است، گفت : ما به محض دریافت وجه در مقابل فروش نفت ، باید آن را به یورو تبدیل کنیم و برای خرید هر کالایی باید یک مبادله دوم نیز صورت گیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: در بحث صدور نفت ، پس از وصول پول به فروشنده برای پرداخت یورو تاکید می کنیم که ممکن است برای خرید جنسی دیگر فروشنده از ما درخواست دلار داشته باشد که تمام این موارد هزینه هایی را در بردارد و این درحالی است که می توانستیم با نگهداری دلار این دو هزینه را در بخش مبادلات تجاری و فاینانس نپردازیم .

وی در خصوص بعد سوم یعنی بحث مبادلاتی گفت : رهایی از دلار به عنوان ارز مدیریت پرتفوی ، مدیریت خارجی و ارز تصفیه عملیاتی یک موضوع است و رهایی از دلار به عنوان ارز محاسباتی موضوعی دیگر.

مهدویان با بیان این که هم اکنون ارز محاسباتی ایران به شدت دلاری است، افزود: مردم ، تولید کنندگان ، مصرف کنندگان ، خریداران ، توریست های داخل شونده و خارج شونده کشور و غیره تمام مبادلات را با دلار ارزش گذاری می کنند ومی سنجند و تمام شاخص ها دلار است، بنابراین به سادگی از این موضوع قابل رهایی نیستیم.

وی گفت : در حال حاضر نظام ارزش گذاری ریال کشور که گفته می شود، شناور مدیریت شده است، به دلار متکی است. به عبارت دیگر، ارزش ریال مساوی با قیمت هر دلارحدود 910 تا 920 با کمی تغییرات 5، 6 درصدی سالانه است و ارزش گذاری ریال به دلار است.

این کارشناس مسائل اقتصادی انتقال از دلار به یورو در مبادلات ارزی را بسیار سخت و پیچیده دانست و افزود: هزینه ریسک معاملات ما با این تغییر به شدت افزایش می یابد و پذیرفتن جایگزینی یورو به جای دلار از نظر مردم کمی سخت است.

وی با بیان این که این تغییرات در ارتباط با مسائل امنیتی اخذ و ارتباطی به تنوع سبد ارزی ندارد، تصریح کرد: تنوع سبد ارزی کشور از گذشته وجود داشته وبحث خروج از دلار و جایگزینی یورو فقط به مسائل امنیتی برمی‌گردد.

مهدویان با اشاره به هزینه های این انتقال، گفت : این بحث فارغ از هزینه است و هزینه آن به هر میزان که باشد مطرح نیست. به عبارت دیگر، بحث هزینه های آن اصلا موضوعیت ندارد.

کد خبر 416753

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =