نمایندگان مجلس شورای اسلامی به فوریت طرحی در خصوص تسهیل استفاده از منابع خارجی برای احداث سامانه‌های حمل و نقل ریلی شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت رای مثبت دادند .

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر ، طرح مذکور در قالب طرح اصلاح جزء 3  بند ب ماده 12 قانون برنامه چهارم توسعه و اصلاح تبصره ذیل ماده 6 قانون حمایت از سامانه های حمل و نقل ریلی شهری و حومه  مصوب سال 85 به منظور تسهیل استفاده از منابع خارجی برای احداث سامانه های حمل و نقل ریلی شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت تقدیم مجلس شده است .

در صورت تصویب نهایی این طرح ، استفاده از منابع خارجی برای تامین مالی پروژه های قطار شهرهای بزرگ از شمول حکم جزء 3 بند ب ماده 13 قانون برنامه مستثنی می شود و دولت می تواند بازپرداخت منابع مذکور را درباره پروژه های یاد شده تضمین نماید .

محمد حسین فرهنگی یکی از طراحان این طرح در لزوم فوریت طرح مذکور اظهار داشت : تسریع در اجرای پروژه های قطار شهری شهرهای بزرگ ، علاوه بر تامین رفاه گروه کثیری از ساکنان این شهرها که به جای خودروهای شخصی از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سوخت را به دنبال خواهد داشت .

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس تصریح کرد: سازو کارهای موجود در قانون برنامه و قانون حمایت از سامانه های حمل و نقل ریلی شهری و حومه عملا استفاده از منابع خارجی را برای اجرای این پروژه ها با مشکل مواجه نموده است زیرا تضمین این فایناس یا باید توسط دولت صورت گیرد یا توسط بانکها انجام شود .

وی افزود : چون شهرداری ها در استفاده از این منابع تضمین ندارند بنابراین نمی توانند از آن استفاده کنند .

فرهنگی خاطر نشان کرد : با رای به این طرح راه قانونی استفاده از فایناس مذکور به دست می آید و گام مهمی برای جلوگیری ازمعضلات کشور برداشته خواهد شد .

هادی حق شناس نماینده بندر انزلی در مخالفت با فوریت این طرح گفت : در این طرح عنوان شده  شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت می توانند از این فایناس استفاده کنند . استفاده چند شهر بزرگ از این منابع تبعیض و بی عدالتی است .

وی افزود : آیا فقط همین چند شهر بزرگ می توانند از این فایناس استفاده کنند و آیا شهرهای کوچک با مشکل ترافیک  ومعضلات دیگر مواجه نیستند .

حق شناس تصریح کرد : ما با تصویب قانون شوراها می گوئیم امور شهر را به خود مردم واگذار کنیم و از طرف دیگر با این طرح می گوئیم دولت برای شهرداری ها وام بگیرد و بازپرداخت پرداختش را تضمین و تعهد کند .

فولادگر نماینده اصفهاننیز در موافقت با فوریت این طرح گفت : استفاده شهرداری از منابع مالی فایناس برای توسعه مترو  سه ، چهار ماه پیش در مجلس تصویب شده است و این طرح جهت استفاده شهرداری از این فایناس است .

وی خاطر نشان کرد: تا تضمین دولت نباشد شهرداری ها نمی توانند از این فایناس استفاده کنند بنابراین اجازه دهید تا این طرح تصویب شود تا قفلی که الان برای توسعه شبکه حمل و نقل ریلی زده شده باز شود و فرزندانمان از خطرات آلاینده نجات یابند .

کد خبر 416810

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =